Zamknij

Szwecja mocno zaostrza restrykcje. "Poziom zakażeń na historycznie wysokim poziomie"

13.01.2022 12:44
Restrykcje w Szwecji
fot. Shutterstock

Szwecja zaostrza restrykcje w związku z rosnącą liczbą zakażeń nowym wariantem Omikron. Od 12 stycznia restauracje będą musiały się wcześniej zamykać, a limit zgromadzeń publicznych zostanie ograniczony do 50 osób. Ale to nie koniec zmian wprowadzonych przez szwedzki rząd.

Szwecja zmaga się obecnie z czwartą falą pandemii. Wariant Omikron, który dotarł do tego kraju później niż do nordyckich sąsiadów, przyczynił się w ostatnim czasie do znacznego wzrostu zachorowań na COVID-19. W 10-milionowym kraju w ubiegłym tygodniu wykryto rekordową liczbę 60 tys. przypadków nowych zakażeń. Właśnie dlatego rząd Szwecji już teraz ogłosił zaostrzenie restrykcji przeciwepidemicznych.

Szwecja z nowymi restrykcjami

– Rozprzestrzenienie się infekcji COVID-19 jest na rekordowym poziomie. Sytuacja wymaga działań mających na celu zmniejszenie obciążenia systemu opieki zdrowotnej – podkreśliła premier Szwecji Magdalena Andersson.

Od środy w restauracjach przy stolikach będzie mogło siedzieć maksymalnie osiem osób, a lokale sprzedające alkohol zostaną zamknięte o godz. 23.

Ponadto limit zgromadzeń publicznych zostanie ograniczony do 50 osób. W przypadku większej liczby osób obowiązuje wymóg okazywania certyfikatów o zaszczepieniu na COVID-19. Zakazane będą masowe imprezy kulturalne oraz sportowe dla powyżej 500 uczestników.

W przypadku prywatnych spotkań w wynajmowanych lokalach limit gości zostanie zmniejszony z 50 do 20.

Rząd zalecił m.in. pracę zdalną oraz noszenie maseczek w transporcie publicznym. Szkoły wyższe zostały zobligowane do wprowadzenia części nauki przez internet.

Nowe obostrzenia mają zostać poddane ocenie po dwóch tygodniach. Jak zauważył Reuters, oczekuje się, że będą one obowiązywały co najmniej cztery tygodnie.

Według Urzędu Zdrowia Publicznego w Szwecji od początku stycznia dominuje już bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa – omikron. W minioną środę odnotowano najwięcej przypadków Covid-19 w ciągu doby od początku pandemii, 23 887.

Źródło: PAP, gov.pl