Zamknij

Europejski kraj zapowiada zniesienie restrykcji, mimo rosnącej liczby zakażeń COVID-19

08.09.2021 13:31
Szwecja zapowiada zniesienie restrykcji, mimo rosnącej liczby zakażeń COVID-19
fot. SHUTTERSTOCK

Rząd Szwecji we wtorek (7 września) zapowiedział, że wraz z końcem września zniesionych zostanie większość obostrzeń w kraju. "Nasze społeczeństwo znajduje się w nowej, lepszej sytuacji" - tłumaczyła decyzję minister ds. socjalnych. 

Zniesienie restrykcji w Szwecji, mimo rosnącej liczby zakażeń kronawirusem, ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu. Powodem tej decyzji jest wysoka liczba zaszczepionych osób oraz niewielkie obciążenie służby zdrowia.

Szwecja zapowiada zniesienie restrykcji, mimo rosnącej liczby zakażeń COVID-19

Minister dr. socjalnych Lena Hallengren poinformowała, że w środę 29 września przestaną obowiązywać limity zgromadzeń oraz ograniczenia w lokalach gastronomicznych. Ponadto nie będzie już zalecana praca zdalna. Wciąż jednak pozostanie rekomendacja o utrzymaniu higieny i pozostaniu w domu w przypadku wystąpienia objawów przeziębienia.

"Nasze społeczeństwo znajduje się w nowej, lepszej sytuacji" - tłumaczyła decyzję na spotkaniu z prasą Hallengren.

Minister powołała się na wysoki odsetek osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Przypomnijmy, że w Szwecji 81 proc. dorosłych przyjęło co najmniej jedną dawkę, a ponad 70 proc. dwie. Obecnie trwa kampania szczepień starszej młodzieży szkolnej.

Wtórował Hallengren dyrektor Urzędu Zdrowia Publicznego Johan Carlson.

Program szczepień przynosi rezultaty. Mamy najniższe liczby zgonów w związku z COVID-19 w Europie - podkreślił.

Warto także wspomnieć, że w Szwecji rośnie liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem, ale w przeciwieństwie do poprzednich fal wzrost jest niewielki. Od piątku w kraju odnotowano 2924 przypadki COVID-19. W szpitalach na oddziałach covidowych leczonych jest 260 pacjentów, a na intensywnej terapii - 57. Oznacza to niewielkie obciążenie służby zdrowia.

Szwedzkie władze zapowiedziały także prace nad wprowadzeniem zaświadczenia dla osób zaszczepionych, które miałoby być wymagane przy organizacji masowych imprez dla powyżej 15 tys. uczestników.

RadioZET.pl/PAP(Daniel Zyśk)