Zamknij

Najwyższy szczyt w Szwecji "kurczy się". Stopniał do najniższej w historii wysokości

19.08.2021 11:20
Kebnekaise, Szwecja
fot. Shutterstock

Pokryty śniegiem południowy wierzchołek Kebnekaise, najwyższego szczytu Szwecji, stopniał przez rok o dwa metry do najniższej w historii pomiarów wysokości 2094,6 metrów n.p.m. – poinformowali badacze z Uniwersytetu Sztokholmskiego. Zdaniem ekspertów jest to efekt zmian klimatycznych.

Kebnekaise, położony w Górach Skandynawskich w kręgu polarnym, jest największym dwuwierzchołkowym szczytem Szwecji oraz Laponii. Z powodu rosnących temperatur zlokalizowana na południowej stronie góry pokrywa lodowa stopniała do najniższej w historii wysokości. 

Szwecja. Topnieje najwyższy szczyt w kraju

– Od 2000 roku wysokość najwyższego szczytu drastycznie się zmniejszyła, podczas gdy zaspa śnieżna w niektórych miejscach stała się grubsza. Zróżnicowanie wysokości jest więc dobrą ilustracją reakcji lodowców na ocieplający się klimat w Szwecji – stwierdził w komunikacie prof. glacjologii Per Holmlund.

Jak wyliczyli naukowcy, grubość całej pokrywy śnieżnej Kebnekaise zmniejszyła się od ubiegłego roku średnio o 0,5 metra, co odpowiada 26 tys. ton wody. 

Według badaczy topnienie wierzchołka oraz zmianę wyglądu pokrywy śnieżnej należy przede wszystkim tłumaczyć wzrostem temperatury powietrza, ale także zmieniającymi się warunkami wietrznymi w okresie zimy, które wpływają na gromadzenie się śniegu.

W sierpniu 2018 roku naukowcy ze stacji badawczej Tarfala Uniwersytetu Sztokholmskiego ustalili, że południowy wierzchołek Kebnekaise jest po raz pierwszy niższy niż znajdujący się na tej samej górze wierzchołek północny, który nie jest pokryty śniegiem. Najwyższy szczyt Szwecji otrzymał wówczas nową oficjalną wysokość wynoszącą 2096,8 m n.p.m., czyli wierzchołka północnego.

Eksperci wskazują, że dalsze topnienie wierzchołka południowego będzie oznaczać, że wysokość najwyższego szczytu Szwecji nie zmieni się przez cały rok i będzie wynosić tyle, ile skalisty wierzchołek północny.

Południowy wierzchołek pierwszy raz zmierzono w 1880 roku – wtedy mierzył 2123 metry. Jego wysokość zmieniała się z roku na rok - "rósł" w chłodniejszych latach i "malał" w cieplejszych.

Kebnekaise jest popularnym miejscem wśród turystów. Droga na szczyt zajmuje zazwyczaj 10-15 godzin. 

Źródło: PAP (Daniel Zyśk), TVN Meteo