Zamknij

TPN czasowo zamyka jeden z najpopularniejszych szlaków w Tatrach. Zmiany od 1 września

27.08.2021 12:26
TPN czasowo zamyka czerwony szlak na Rysy. Znamy datę i powód
fot. SHUTTERSTOCK

Tatrzański Park Narodowy wydał komunikat, w którym poinformował o zamknięciu jednej z najpopularniejszych dróg w Tatrach - czerwonego szlaku na Rysy. Trasa dla turystów będzie nieczynna od 1 września.

Rysy to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych masywów górskich w Tatrach Wysokich. Najwyższy szczyt w Polsce liczy 2 500 m n.p.m. i rokrocznie przyciąga tłumy turystów. Nie ma się zresztą co dziwić. Panorama rozciągająca się z wierzchołka na malownicze góry zapiera dech w piersiach. Teraz TPN poinformował o czasowym zamknięciu czerwonego szlaku na Rysy.

Szlak na Rysy będzie zamknięty. Podano datę i powód

Od środy 1 września zamknięty będzie czerwony szlak na odcinku: Czarny Staw pod Rysami - Rysy (w obu kierunkach). Droga będzie nieczynna od poniedziałku do piątku. Turyści, chcą zdobyć najwyższy szczyt Polski, będą mieli taką możliwość w weekendy, tj. w soboty oraz niedziele. 

Szlak na Rysy zamknięty będzie z powodu remontu, który ma potrwać przez około 2-3 tygodnie. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego informują jednak, że ze względu na trudny, górski teren nie są w stanie podać dokładnej daty zakończenia prac. 

"Zwracamy uwagę, że w przypadku wybierania się w weekend na Rysy należy zachować szczególną ostrożność. Na szlaku znajduje się sporo luźnych skał, a oznaczenie szlaku na niektórych odcinkach może być niewidoczne" - ostrzega TPN.

Od 1 września zostają również zamknięte drogi taternickie w obrębie grani i leżących poniżej ścian od Ciężkiej Przełączki przez Niżne Rysy, Rysy do Żabiej Przełęczy (ściana północna i północno-zachodnia). Zamknięcie nie dotyczy Czołówki Kopy Spadowej.

W Tatrach - jak informuje TPN - "obecnie panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach jest mokro i ślisko, a na odcinkach leśnych zalega błoto oraz występują kałuże. W wyższych partiach Tatr mogą występować miejscami oblodzenia, zwłaszcza w godzinach porannych oraz w miejscach zacienionych. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych i szczytowych jest niski pułap chmur i padający deszcz, które ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń.

W dalszym ciągu w Tatrach panuje duży ruch turystyczny. Szczególnie w miejscach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry) tworzą się kolejki - dotyczy to zwłaszcza kopuły szczytowej Giewontu, Rysów oraz rejonu Orlej Perci".

RadioZET.pl/tpn.pl