Zamknij

Turysta zrobił sobie zdjęcie na rafie koralowej. Grozi mu do 10 lat więzienia

22.02.2022 14:55
Tajlandia. Turysta zrobił sobie zdjęcie na rafie koralowej. Grozi mu do 10 lat więzienia
fot. SHUTTERSTOCK

Nawet 10 lat pozbawienia wolności i grzywna w wysokości do miliona bahtów (ok. 124 000 zł) - taka kara grozi tajskiemu turyście, który na swoim profilu w mediach społecznościowych opublikował zdjęcie siebie na rafie koralowej. 

Rafa koralowa jest niezwykle ważna. Utrzymuje przy życiu około 1/4 wszystkich organizmów morskich, pomaga w produkcji tlenu w oceanie, a także przechwytuje dwutlenek węgla. Niestety przez ostatnie kilkadziesiąt lat ubyło jej aż o połowę. Wpływ na to miały m.in. zanieczyszczenie wody, łowienie zbyt dużej ilości ryb oraz zmiany klimatu. Żeby zapobiec jej dalszej degradacji, część koralowców objęta jest ochroną. Okazuje się jednak, że nie każdy respektuje to prawo. Ostatnio głośno zrobiło się o pewnym turyście, który opublikował zdjęcie siebie na rafie koralowej.

Tajlandia. Turysta zrobił sobie zdjęcie na rafie koralowej

W połowie lutego Wisutr Rattanasathian opublikował na swoim profilu w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym siedzi na rafie koralowej przy Koh Khram Noi. 

Zdjęcie 45-latka błyskawicznie obiegło sieć, docierając do Departamentu Zasobów Morskich i Przybrzeżnych w Tajlandii. Sprawa została zgłoszona na policję. Według urzędnika, który złożył skargę, rafa koralowa przedstawiona na zdjęciu Rattanasathiana to Porites Lutea - gatunek koralowca kamienistego z rodziny Poritidaektóry, który jest chroniony przez tajskie prawo.⁣

Mężczyzna został oskarżony o stwarzanie ryzyka dla zagrożonego gatunku. Jeżeli sąd orzeknie, że 45-latek jest winny, będzie mu grozić kara nawet 10 lat pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości miliona bahtów, czyli około 124 000 zł.

Zobacz także: Fala przebiła szybę promu i woda wpadła do środka. Wśród pasażerów są ranni [WIDEO]

Turysta powiedział, że nie zamierzał uszkodzić rafy. Dodał, że był pewien, że siedzi na skale. Przyznał również, że choć zdjęcie opublikował dopiero niedawno, to zostało zrobione w ubiegłym roku.

RadioZET.pl/outride.rs/national-geographic.pl/Instagram(viceworldnews)/bangkokpost.com