Zamknij

Tajlandia do końca 2022 roku chce uznać COVID-19 za chorobę endemiczną. Co to oznacza dla turystów?

28.01.2022 13:26
Uśmiechnięta turystka w Tajlandii
fot. SHUTTERSTOCK

W czwartek władze Tajlandii zapowiedziały, że, jeśli utrzymają się obecne trendy epidemiczne, to azjatycki kraj do końca 2022 roku uzna COVID-19 za chorobę endemiczną. Rząd podkreślił, że nie będzie w tej sprawie czekać na decyzję Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

"Tajlandia wypracowuje własne, naukowo akceptowalne kryteria, według których koronawirus ma tam zostać uznany za endemiczny, czyli stale obecny w populacji" - poinformował wysoki rangą przedstawiciel rządowego biura ds. bezpieczeństwa zdrowotnego, dr Kiattiphum Wongrajit. Dodał, że władze uczynią to, nie czekając, aż taką deklarację ogłosi WHO.

Zobacz także: Kolejny kraj w UE będzie traktował COVID-19 jak grypę. Dania znosi wszystkie restrykcje

Tajlandia do końca 2022 roku chce uznać COVID-19 za chorobę endemiczną

Żeby władze Tajlandii uznały COVID-19 za chorobę endemiczną, muszą zostać spełnione określone kryteria. Wśród nich jest liczba nowych zachorowań nieprzekraczająca 10 tys. dziennie, poziom śmiertelności wynoszący nie więcej niż 0,1 proc. oraz pełne zaszczepienie ponad 80 proc. osób z grup ryzyka.

Jak twierdzi tamtejsze ministerstwo zdrowia, obecnie pandemia znajduje się pod kontrolą. "Jeśli ten stan utrzyma się w Tajlandii przez pewien czas, choroba zostanie uznana za endemiczną" - stwierdził dr Kiattiphum.

Przedstawiciel rządowego biura ds. bezpieczeństwa zdrowotnego podkreślił, że jeśli COVID-19 zostanie uznany za chorobę endemiczną, mogą zostać poluzowane przepisy dotyczące noszenia masek w miejscach publicznych. Obecnie zakrywanie nosa i ust jest obowiązkowe, a za niestosowanie się do przepisów grozi mandat w wysokości nawet 20 tys. bahtów, czyli około 2400 zł.

Azjatyckie królestwo względnie skutecznie radzi sobie z koronawirusem. W ostatnich miesiącach znacznie przyspieszyła kampania szczepień. W pełni, tj. co najmniej dwiema dawkami, zaszczepiono dotąd około 69 proc. blisko 70-milionowej populacji. Warto w tym miejscu wspomnieć, że jeszcze pół roku temu całkowicie zaszczepionych było zaledwie nieco ponad 5 proc. mieszkańców kraju.

Zobacz także: Włochy zmieniają zasady wjazdu. Zaszczepieni nie będą już musieli wykonywać testu

Począwszy od listopada, Tajlandia złagodziła większość obowiązujących wcześniej restrykcji, a od 1 lutego ma znieść obowiązkową kwarantannę dla zagranicznych podróżnych, którą czasowo przywrócono pod koniec 2021 roku.

Once Upon a Time on Ice Floe
13 Zobacz galerię
fot. Creodias/Adam Wasilewski

RadioZET.pl/PAP(Tomasz Augustyniak)