Zamknij

Kiedy warto jechać do Tajlandii? Pogoda i pora deszczowa w „Krainie Uśmiechu”

Nina Czochara
10.01.2019 16:34
Tajlandia
fot. Shutterstock

Tajlandia to jeden z najpopularniejszych kierunków wśród tych, którzy wczasy planują jesienią lub zimą. Ten tętniący życiem kraj ma do zaoferowania rajskie plaże i krajobrazy, doskonałą kuchnię oraz imponujące zabytki. Nic dziwnego, że tak chętnie przyjeżdżają tu turyści z całego świata. Który okres jest najlepszy na wyjazd i kiedy występuje pora deszczowa? Podpowiadamy.

Tajlandia leży w strefie klimat zwrotnikowego monsunowego, co oznacza, że występują tam trzy pory roku. Kiedy zaplanować wczasy w Tajlandii i jakiej pogody się spodziewać w ciągu roku? Odpowiadamy. 

Pora ciepła i sucha w Tajlandii: najlepsza pogoda na wczasy

Najlepszym czasem na podróż do Tajlandii jest tzw. pora ciepła i sucha, czyli okres od listopada do lutego. Ten okres (nazywany czasem „porą chłodną”) charakteryzuje w rzeczywistości najładniejsza pogoda i optymalne temperatury wahające się od 28 do 32ºC. Warto jednak pamiętać, że w tych miesiącach, głównie w górskich obszarach na północy kraju, temperatura może się gwałtownie obniżać wieczorami (warto zabrać ciepłą bluzę). W listopadzie i grudniu mogą wystąpić jedynie przelotne opady.

Pora ciepła i sucha jest najlepszym czasem na zwiedzanie zabytków Tajlandii – przy wyższych temperaturach podróżowanie jest bowiem naprawdę wyczerpujące dla zwiedzających. Co więcej, w porze ciepłej i suchej parki narodowe oraz ośrodki wypoczynkowe na wyspach są otwarte, natomiast porą deszczową mogą być zamknięte.

Warto wiedzieć, że ze względu na najbardziej „przyjemną” temperaturę od listopada do lutego w Tajlandii trwa sezon turystyczny. Wiąże się to nie tylko ze zwiększoną liczbą odwiedzających, ale również wyższymi cenami biletów lotniczych i noclegów. Ze względu na duże zainteresowanie krajem w tym okresie, trzeba wcześniej pomyśleć o rezerwacji lotów i miejsc noclegowych.

Zobacz także

Pora gorąca i sucha: najbardziej upalny okres w Tajlandii

Po sezonie „ciepłym i suchym” następuje pora gorąca i sucha, która występuje od marca do maja. Wówczas trzeba przygotować się na bardzo wysokie temperatury, szczególnie w północnej części kraju – czasami powyżej 35ºC. To zdecydowanie lepszy czas na plażowanie na wyspach niż zwiedzanie. Im bardziej na południe, tym temperatury niższe.

W tym czasie warto szczególnie pamiętać o kremie z filtrem, nakryciu głowy i odpowiednim nawodnieniu. Najwyższych temperatur, np. w Bangkoku, można spodziewać w marcu i kwietniu.

Zobacz także

Pora deszczowa w Tajlandii: kiedy występuje?

Pora deszczowa w Tajlandii rozpoczyna się w maju i trwa do połowy października. Wciąż trzeba liczyć się z wysokimi temperaturami, ale w tym okresie dodatkowo mocno wzrasta wilgotność powietrza – nawet do 98%. Warto jednak pamiętać, że nie w każdej części Tajlandii pora deszczowa przebiega ona jednakowo i nie oznacza 24 godzin intensywnego deszczu. Na wybrzeżu Morza Andamańskiego pada tak obficie, że wiele ośrodków turystycznych jest wówczas zamkniętych. W innych częściach kraju do końca lipca pada zdecydowanie rzadziej – zwykle co dwa, trzy dni, najczęściej po południu lub nocą. Najwięcej opadów odnotowuje się w sierpniu i we wrześniu, rzadko zdarza się jednak, żeby padało cały dzień.

Pora deszczowa z pewnością jest dobrym okresem dla podróżników, którzy chcą uniknąć sezonowego natłoku turystów i zawyżonych z tego powodu cen.

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC