Zamknij

Tajlandia ponownie otworzy jedną z najsłynniejszych atrakcji. Była niedostępna przez 3 lata

17.11.2021 13:29
Tajlandia ponownie otworzy jedną z najsłynniejszych atrakcji. Była niedostępna przez 3 lata
fot. SHUTTERSTOCK

Władze Tajlandii właśnie ogłosiły datę ponownego otwarcia jednej z największych atrakcji w kraju. Słynna plaża Maya Bay, bo właśnie o nią chodzi, zostanie udostępniona turystom na początku 2022 roku.

Maya Bay to jedna z najsłynniejszych plaż nie tylko w Tajlandii, ale i na świecie. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim hollywoodzkiej produkcji z 2000 roku "The Beach" (polski tytuł: "Niebiańska plaża") z Leonardo DiCaprio w roli głównej. Od tamtej pory turyści dosłownie oszaleli na jej punkcie. Nie ma się zresztą co dziwić, bo miejsce to jest naprawdę piękne.

Zobacz także: Tajlandia wprowadzi opłatę wjazdową dla turystów. Zmiany już od przyszłego roku?

Niestety tłumy podróżnych (dziennie plażę odwiedzało nawet 5 tys. osób!) zaczęły pustoszyć to wyjątkowe miejsce. Jak podaje portal fly4free.pl, eksperci szacują, że przez nadmierną eksploatację terenu aż 80 proc. rafy koralowej zostało zniszczone. Część turystów na przykład urywało kawałki rafy, a następnie zabierało je "na pamiątkę". Destrukcyjny wpływ miały na nią również kremy do opalania. Ogromna liczba osób wchodząc do wody, spłukuje krem z siebie, co przyczynia się do niszczenia podwodnego bogactwa.

W związku z tym władze kraju zadecydowały o zamknięciu słynnej plaży. Zatoka jest niedostępna dla turystów od czerwca 2018 roku.

Tajlandia ponownie otworzy plażę Maya Bay. Była niedostępna przez 3 lata

Chociaż początkowo mówiło się, że plaża Maya Bay może być niedostępna dla turystów nawet przez 10 lat, okazuje się, że zostanie otwarta już wkrótce. Tajlandzkie władze poinformowały, że urlopowicze będą mogli ponownie zwiedzić zatokę 1 stycznia 2022 roku. 

Aby chronić ekosystem, wprowadzono nowe zasady wstępu. Przede wszystkim łodzie nie będą mogły już wpływać do zatoki. Zamiast tego będą wysadzać pasażerów na molo zlokalizowanym na tyłach wyspy. Jednorazowo będzie mogło zacumować nie więcej niż osiem statków, a w ciągu jednej tury będzie mogło przypłynąć 300 turystów. 

Tury będą się odbywać codziennie w godzinach 10:00-16:00. Każdy urlopowicz będzie mógł spędzić w zatoce maksymalnie godzinę.

Zobacz także: Kambodża łagodzi zasady wjazdu. Skorzystają zaszczepieni turyści

RadioZET.pl/fly4free.pl/tvn24.pl/edition.cnn.com