Zamknij

Tajlandia wprowadza nową opłatę dla turystów. Zmiany jeszcze w tym roku

14.01.2022 09:46
Turysta w Tajlandii
fot. Shutterstock

Tajlandia podjęła decyzję o wprowadzeniu podatku turystycznego dla wszystkich osób odwiedzających ten kraj. Według planów rządu tak pozyskane pieniądze mają zostać przeznaczone na ochronę zabytków oraz unowocześnienie infrastruktury turystycznej. Zmiany wejdą w życie już od kwietnia. 

Tajlandia już w październiku minionego roku zapowiedziała, że wprowadzi opłatę wjazdową dla turystów. Nie był jednak wówczas znany dokładny termin wprowadzenia zmian oraz wysokość podatku, jaki będą musieli uiścić wszyscy podróżujący. Teraz władze przekazały szczegółowe informacje dotyczące tych zmian. 

Tajlandia wprowadza opłatę klimatyczną

Podatek turystyczny w Tajlandii miał zostać wprowadzony wcześniej, jednak jego wdrożenie powstrzymała pandemia Covid-19. Okazuje się, że obecnie podjęto już konkretne kroki i nowe opłaty mają obowiązywać już od kwietnia tego roku.

Zgodnie z przekazanymi informacjami każdy turysta będzie musiał zapłacić 300 THB, czyli równowartość ok. 35 złotych. Chociaż w kontekście całego wyjazdu nie jest to duży wydatek, to wiadomo, że nikt nie lubi dopłacać do urlopu. 

Na co mają zostać przeznaczone pieniądze uzyskane w ramach tego podatku? Przede wszystkim na ochronę zabytków i realizowanie różnych "projektów turystycznych". Ale cel jest też inny. Część kwoty zebrana z opłat będzie wsparciem dla systemu ochrony zdrowia. Tajlandia od lat ma duży problem z nieuregulowanymi rachunkami za leczenie, które zostawiają po sobie turyści. Okazuje się, że nawet co piąta osoba nie opłaciła pomocy medycznej, jaką otrzymała na miejscu. Biorąc pod uwagę fakt, że przed pandemią Tajlandia przyjmowała nawet 40 mln turystów rocznie, straty w sektorze ochrony zdrowia były ogromne. 

Na razie nie potwierdzono oficjalnie, jak będzie wyglądać pobieranie opłat od strony praktycznej. Najprawdopodobniej nowy podatek turystyczny będzie z automatu doliczany do biletów lotniczych.

ZOBACZ TAKŻE: Wybierasz się do Tajlandii? Oto 10 miejsc, których nie możesz przegapić

Tajlandia zaostrzyła restrykcje wjazdowe

Przypomnijmy, że pod koniec roku Tajlandia podjęła decyzję o zaostrzeniu przepisów wjazdowych. Władze poinformowały o zawieszeniu programu "test & go". To oznacza, że turyści są kierowani na obowiązkową kwarantannę hotelową, której długość waha się od 7 do 14 dni w zależności od zaszczepienia i kraju wylotu.

Rzecznik tajlandzkiego MSZ Tanee Sangrat wyjaśnił, że zasada "test & go" będzie zawieszona do odwołania. Podkreślił przy tym, że wstrzymanie programu jest tymczasowe i ma na celu ochronę przed wariantem Omikron.

Źródło: Fly4free.pl