Zamknij

Tajlandia zniosła restrykcje i znów przyciąga turystów. Władze spodziewają się 15 mln zagranicznych gości

09.05.2022 13:30
Tajlandia, turysta z plecakiem
fot. Shutterstock

Tajlandia może w tym roku przyjąć od 5 do nawet 15 mln zagranicznych turystów. Władze sukcesywnie luzują restrykcje wjazdowe, aby zachęcić do przyjazdu podróżujących i wesprzeć kluczowy dla kraju sektor turystyczny. Wiele wskazuje na to, że popularny kierunek wakacyjny w Azji Południowo-Wschodniej znów zacznie przyciągać tłumy odwiedzających. 

Tajlandia jeszcze przed wybuchem pandemii, była jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów świata. W 2012 roku przyjechało tu niemal 40 mln zagranicznych gości. Dla porównania w 2021 roku odwiedzających było zaledwie... 500 tys. 

Okazuje się jednak, że branża turystyczna w Tajlandii bardzo powoli zaczyna się odradzać. Od początku 2022 roku, stycznia do kwietnia, do tego azjatyckiego kraju przyjechało ponad 740 tys. osób – i to w okresie, gdy restrykcje wjazdowe nie były jeszcze mocno poluzowane. Teraz, gdy od maja znacząco złagodzono przepisy, tajskie władze spodziewają się dużego napływu turystów. 

Tajlandia spodziewa się powrotu milionów turystów 

Jak podaje Reuters, władze Tajlandii szacują, że do ich kraju przyjedzie w 2022 roku od 5 do 15 mln zagranicznych gości. Nawet przy tym najmniej optymistycznym scenariuszu oznacza to 10-krotny wzrost liczby odwiedzających w porównaniu z minionym rokiem. Jeśli sprawdzi się natomiast to najbardziej optymistyczne założenie (15 mln turystów), to będzie to aż 30-krotny wzrost liczby osób odwiedzających Tajlandię.

Powrót turystów oznacza też powrót pieniędzy dla tajskiej turystyki, która stanowi 12 proc. PKB kraju. Jak powiedział w oświadczeniu rzecznik rządu Thanakorn Wangboonkongchana, powołując się na prognozę Urzędu Turystyki Tajlandii, w tym roku zagraniczni gości mogą wydać od 630 do 1,2 miliardów bahtów, czyli równowartość 18 do 34 miliardów dolarów.

Władze Tajlandii zakładają jednocześnie, że branża turystyczna może nie powrócić do poziomu sprzed pandemii aż do 2026 roku. 

ZOBACZ TAKŻE: Wybierasz się do Tajlandii? Oto 10 miejsc, których nie możesz przegapić

Tajlandia. Jakie obowiązują zasady wjazdu dla turystów?

Tajlandia przez długi czas miała jedne z najbardziej surowych zasad wjazdowych podczas pandemii. Nawet osoby zaszczepione musiały robić trzy testy na obecność Covid-19 i przejść krótką kwarantannę w rządowym hotelu.

Od 1 maja przepisy podczas wjazdu do Tajlandii zostały bardzo mocno poluzowane. Osoby zaszczepione nie muszą już wykonywać testów na koronawirusa czy przechodzić kwarantanny – mogą swobodnie przekraczać granice kraju

Z kolei turyści, którzy nie przyjęli szczepionki, będą mogli albo przedstawić negatywny wynik testu wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą, albo poddać się 5-dniowej kwarantannie hotelowej i badaniu w kierunku COVID-19. Muszą oni również posiadać  ubezpieczenie zdrowotne w wysokości co najmniej 10 000 USD.

Przypomnijmy, że nadal każdy turysta odwiedzający Tajlandię (zaszczepiony i niezaszczepiony) zobowiązany jest do wypełniania formularza wjazdowego, tzw. Thailand Pass.

Źródło: Fly4free, Reuters