Zamknij

Kwarantanna również dla zaszczepionych? Tajlandia rozważa zaostrzenie restrykcji dla turystów

21.12.2021 09:44
Lotnisko - koronawirus
fot. Shutterstock

Tajlandia rozważa wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla wszystkich podróżujących, również tych w pełni zaszczepionych. Zaostrzone przepisy wjazdowe mogą zostać ogłoszone w każdej chwili. Planowane zmiany są efektem rozprzestrzeniania się nowego wariantu Omikron. 

Tajlandia otworzyła swoje granice dla zagranicznych turystów od 1 listopada po niemal 18 miesiącach zamknięcia z powodu pandemii. Zgodnie z obowiązującymi zasadami wszyscy podróżujący do tego kraju – mimo pełnego zaszczepienia przeciw Covid-19 – muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego przed podróżą, a po przylocie zrobić kolejny test.  

Teraz – w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się nowego wariantu Omikron – zasady wjazdu mogą się zmienić. Podróżujących najprawdopodobniej będą czekały dodatkowe ograniczenia. 

Tajlandia. Kwarantanna również dla zaszczepionych turystów?

Na początku listopada, kiedy otwarto granice dla zagranicznych gości, branża turystyczna w Tajlandii miała nadzieję na odrobienie chociaż części strat wywołanych pandemią. Niestety niedługo po tym, jak na świecie zrobiło się głośno o nowej mutacji koronawirusa, wiele osób zaczęło odwoływać wyjazdy lub przesuwać terminy na przyszły rok. Jak podaje lokalna prasa, od 8 grudnia każdego dnia do Tajlandii przylatuje mniej niż 3 000 cudzoziemców. 

Wiele wskazuje na to, że już wkrótce turystów może być jeszcze mniej. Władze Tajlandii rozważają bowiem wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla wszystkich przybywających osób, również tych zaszczepionych. Izolacja miałaby się odbywać w specjalnie wyznaczonych hotelach i trwać przez tydzień.

– Ministerstwo zdrowia proponuje powrót do kwarantanny hotelowej oraz przywrócenie specjalnego programu, który umożliwi poruszanie się turystom tylko po wyznaczonych lokalizacjach – powiedział minister Anutin Charnvirakul, cytowany przez Reuters. Jak dodał, propozycja zostanie wkrótce włączona w rządowy program walki z Covid-19.

Tajlandia wykryła dotychczas 63 osoby zarażone wariantem Omikron. Jeden przypadek to transmisja lokalna, pozostałe są przypadkami importowanymi. 

Branża turystyczna w Tajlandii załamała się po zamknięciu granic niedługo po wybuchu pandemii w 2020 roku. Jeszcze w 2019 roku kraj ten przeżywał prawdziwe turystyczne oblężenie – kierunek ten odwiedziło około 40 milionów zagranicznych gości.   

Źródło: Reuters, wionews.com, Onet