Zamknij

Tajlandię odwiedzają kolejne grupy turystów. Kraj chce przyciągnąć jak najwięcej zagranicznych gości

10.11.2021 12:40
Turysta w Tajlandii
fot. Shutterstock

W Tajlandii, która od początku listopada szerzej otworzyła swoje granice dla turystów, widać znaczący wzrost liczby zagranicznych gości. Uzależniony od turystyki azjatycki kraj szuka jednak sposobu, by ściągnąć jak najwięcej podróżujących i odrobić gigantyczne starty wywołane pandemią.

Tajlandia od 1 listopada poluzowała restrykcje dla zaszczepionych podróżnych z kilkudziesięciu państw (w tym również z Polski). Wprowadzenie ułatwień dla turystów przyciągnęło sporą liczbę odwiedzających z różnych zakątków świata. Branża turystyczna chce zrobić wszystko, aby się rozwijać mimo niezbyt optymistycznych prognoz.

Tajlandia szuka nowego modelu turystyki

Ponad 20 tys. zagranicznych turystów wjechało do Tajlandii od początku listopada, gdy kraj otworzył 17 swoich prowincji dla podróżnych z kilkudziesięciu państw – przekazały tamtejsze władze. Opublikowane dane dotyczą okresu od 1 do 6 listopada.

Większość podróżnych – 12,9 tys. osób – wylądowała na stołecznym lotnisku Suvarnabhumi, 6,7 tys. turystów przekroczyło granicę na wyspie Phuket, 309 osób na Samui, a 83 osoby – w mieście Chiang Mai w północnej części kraju.

Największą grupę przyjezdnych stanowią obywatele Stanów Zjednoczonych. Na kolejnych miejscach pod względem liczby przyjazdów są urlopowicze z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Japonii, Korei Południowej, Rosji, Szwajcarii, Szwecji, Francji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na liście brakuje Chin, których mieszkańcy w ubiegłych latach stanowili około jednej czwartej obcokrajowców spędzających wakacje w Tajlandii. Powodem są restrykcyjne przepisy egzekwowane przez władze w Pekinie, w tym uciążliwa obowiązkowa kwarantanna dla wszystkich powracających z zagranicy.

Tajlandia jest pierwszym krajem regionu, który na szeroką skalę otwiera ruch międzynarodowy. Przed pandemią ok. 20 proc. jej PKB pochodziło z masowej turystyki, a w 2020 roku królestwo straciło na zamknięciu granic około 50 mld USD. Liczba zagranicznych wczasowiczów spadła wówczas o 83 proc. – z niemal 40 mln w 2019 roku do 6,7 mln.

W 2021 roku straty mogą być jeszcze większe. We wrześniu centrum badawcze Kasikorn prognozowało, że azjatycki kraj odwiedzi w tym roku zaledwie 150 tys. cudzoziemskich wczasowiczów – to mniej niż 0,5 proc. stanu sprzed pandemii.

Tajlandia. Jakie zasady wjazdu od 1 listopada?

Od 1 listopada podróżujący do Tajlandii – mimo pełnego zaszczepienia przeciw Covid-19 – są dodatkowo zobowiązani do okazania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego najwcześniej na 72 godz. przed podróżą.

Po przyjeździe turyści muszą wykonać kolejny test i spędzić jedną noc w specjalnie wyznaczonym hotelu, gdzie poczekają na wynik. Jeśli okaże się, że jest negatywny, będą mogli swobodnie przemieszczać się po kraju.

Osoby niezaszczepione przeciwko Covid-19 są nadal zobowiązane do odbycia 10-dniowej kwarantanny po przylocie. Dzieci do 11 roku życia nie muszą być zaszczepione przeciw Covid-19, o ile wymóg ten spełniają ich rodzice.

Źródło: PAP (Tomasz Augustyniak), gov.pl