Zamknij

Tallin - co zwiedzić w stolicy Estonii? Najciekawsze miejsca, atrakcje i zabytki

16.06.2021
Aktualizacja: 16.06.2021 16:02

Tallin to malownicza stolica Estonii, która uchodzi za jedno z najpiękniejszych europejskich miast. Zlokalizowane jest ono nad samym Morzem Bałtyckim i oferuje wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Co zwiedzić w Tallinie? Jakie zabytki i atrakcje czekają tu na turystów? Zaplanuj wycieczkę do jednej z lepiej zachowanych średniowiecznych miejscowości w Europie.

Tallin
fot. Shutterstock

Tallin jest stolicą i jednocześnie największym miastem Estonii. Leży ono na północy kraju nad samą Zatoką Tallińską, która jest częścią Morza Bałtyckiego. Turystów z pewnością zainteresuje fakt, że jest to również jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie. Prócz tego może poszczycić się jeszcze jednym tytułem - zajmuje bowiem 7. miejsce na liście najbardziej inteligentnych miast świata.

Tallin zamieszkuje nieco ponad 430 tys. osób, ale w ciągu roku stolicę potrafi odwiedzić nawet ponad 2 mln turystów. Co warto zobaczyć w Tallinie? Jakie zabytki, muzea i ciekawe miejsca znajdują się w mieście? Zebraliśmy dla was garść przydatnych informacji na temat wycieczki do Tallina.

Tallin - historia zabytkowego miasta

Początki istnienia Tallina sięgają aż X wieku. Wówczas było to ważny ośrodek gospodarczy, w którym osiedlali się fińscy kupcy. I choć miasto uchodzi za stare i posiadające bardzo bogatą historię, jego nazwa jest stosunkowo młoda - nadano ją dopiero w 1918 roku. Wcześniej Tallin (od 1219 roku) widniał na mapach jako Rewel. Różne źródła mówią, że obecna nazwa stolicy kraju oznacza "miasto Duńczyków" lub "osadę rolniczą" i prawdopodobnie pochodzi z języka fińskiego. Nie jest tajemnicą, że zanim Estonia uzyskała niezależność w 1918 roku, znajdowała się w rękach duńskich, szwedzkich i rosyjskich.

Stolica Estonii jest miejscowością nadbałtycką, ale o dziwo nie ucierpiała bardzo w czasie wojny. Właśnie dlatego wciąż można cieszyć się jej oryginalnym, średniowiecznym charakterem. Znajdziemy tu surowe stare mury obronne, baszty, wieże, efektowne miejskie bramy wjazdowe, liczne kamienice, które zachwycają różnymi barwami, zabytkowe Stare Miasto, domy o gotyckim charakterze, a także pałac carów.

Zobacz także: Kazimierz Dolny: co warto zwiedzić? 6 największych atrakcji miasta

Tallin - co zobaczyć w stolicy Estonii?

Tallin to doskonałe miejsce na city break. Miasto ma turystom wiele do zaoferowania. Co zobaczyć i zwiedzić w stolicy Estonii? Oto najciekawsze miejsca i zabytki:

Wzgórze Toompea

Nie bez powodu zostało ono wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to wapienne wzgórze znajdujące się w centralnej części Tallina. Znajduje się na nim Zamek Toompea, w którym siedzibę ma Riigikogu - estońskie Zgromadzenie Państwowe. Prócz tego na wzgórzu znajduje się również siedziba rządu Estonii. Zlokalizowane są tu też XIII- i XIV-wieczne fortyfikacje i gotycka katedra Najświętszej Maryi Panny.

Z tego wzniesienia warto też obejrzeć panoramę i to, co znajduje się pod nim. Rozpościera się stąd dobry widok na Stare Miasto. Na wzgórzu stoi także wieża Pikk Hermann, którą wybudowano jeszcze w XIV wieku. Na samym szczycie obiektu zlokalizowany jest taras widokowy popularny wśród turystów.

Stare Miasto

W średniowiecznym zabytkowym mieście obowiązkowym punktem jest odwiedzenie Starego Miasta. W Tallinie na tym obszarze znajdują się XIII-wieczne kościoły św. Mikołaja, św. Michała, XIV-wieczny kościół Świętego Ducha, zbudowany mniej więcej w tym samym okresie klasztor dominikanów św. Katarzyny. Można tu zobaczyć również kościół św. Olafa z XV wieku - wyróżnia się on wysoką na ponad 120 m gotycką wieżą. Pierwotnie mierzyła ona aż 159 m, ale strawił ją pożar i została przebudowana. Znajdują się tu także cerkwie, zlokalizowany na Placu Ratuszowym piękny ratusz w stylu gotyckim, Dom Gildii św. Olafa i renesansowy dom Bractwa Czarnogłowych.

Tallińska starówka została w 1997 roku wpisana na listę kulturowego dziedzictwa UNESCO.

Kościół Świętego Ducha

Jest to miejsce szczególne dla Estończyków. Wzniesiony został on w XIV wieku i to tutaj wydano 1. biblię w języku estońskim, a także odprawiono pierwszą mszę w ojczystym języku mieszkańców.

Zobacz także: Polskie miasto w prestiżowym rankingu. Trafiło na listę 21 miejsc do odwiedzenia w 2021 roku

Pałac Kadriog

To miejsce zaprojektowane zostało przez Włocha Nicolo Michettiego i pełniło funkcję letniej rezydencji Piotra I Wielkiego. Obecnie w Pałacu Kadrioga znajduje się muzeum sztuki, a wrażenie na turystach robią także znajdujące się tutaj piękne ogrody.

Apteka "Raeapteek"

Nieoczywistym, ale bardzo ciekawym punktem wycieczki, jest apteka "Raeapteek". Otóż jest to najstarsza funkcjonująca tego typu placówka w całej Europie. Działa ona nieprzerwanie od 1422 roku.

Balti Jaama Turg 

To miejsce z pewnością zainteresuje tych, którzy chcieliby zobaczyć, jak na co dzień żyją Estończycy. Balti Jaama Turg jest to bowiem słynny targ, który zlokalizowany jest na zachód od Starego Miasta.

Gruba Małgorzata

Baszta Paks Margareeta to ogromna baszta obronna, którą znajdziemy na północy miasta. Zbudowana została jeszcze w XIV wieku. Jej celem była obrona miasta przed nieprzyjacielem od strony portu. Teraz znajdziemy tutaj Muzeum Morskie, które również jest warte uwagi.

"Trzy siostry"

To punkt obowiązkowy dla fanów architektury miejskiej. "Trzema siostrami" bowiem nazywane są kolorowe kamienice uchodzące za jeden z najpiękniejszych i najstarszych zabytków Tallina. Mówi się, że zbudowano je w XIV wieku.

Dojazd do Tallina

Do Tallina można dostać się na pokładzie samolotu, promem albo samochodem. Z Polski lot do stolicy Estonii trwa zaledwie 1,5 h. Z kolei Warszawę od tego miejsca dzieli 990 km, więc podróż autem nie zajmie tutaj dużo czasu.

Jeżeli zdecydujecie się na lot do Tallina, z pewnością będziecie się zastanawiać, jak dojechać z lotniska do centrum miasta. Okazuje się, że te dwa punkty dzieli tylko 7 km, a trasę tę można pokonać tramwajem nr 4 lub taksówką/uberem.

Nocleg w Tallinie

Tallin to stolica europejska, w której znajdziecie wiele hoteli oferujących noclegi w całym przekroju cenowym. Są tu obiekty luksusowe znajdujące się w samym centrum miasta, ale też miejsca ekonomiczne.

Z kolei fani własnych mieszkań i apartamentów mogą skorzystać z opcji, jaką oferują Airbnb i portal booking.com.

Ceny w Tallinie

Estonia znajduje się blisko Polski, dlatego Tallin staje się coraz częstszym miejscem wycieczek naszych rodzimych turystów. Warto się jednak przygotować do takiej wyprawy finansowo. Ceny w Tallinie są wyższe niż w Polsce, o czym trzeba pamiętać. Walutą obowiązującą w tym nadbałtyckim kraju jest euro.

Jeżeli chcemy skorzystać z muzeów i innych turystycznych atrakcji, powinniśmy nabyć tzw. Tallinn Card. Przede wszystkim dzięki niej możemy korzystać z komunikacji miejskiej, a także wchodzić do wielu miejsc za darmo. Taka karta może obejmować 24 h, 48 h lub 72 h i kosztuje od 28 do 51 euro.

Zobacz także: Najtańsze miasta na city break w Europie. W czołówce rankingu polskie miasta

loader