Zamknij

5-letnie dziecko zgubiło się w Tatrach. Na pomoc wezwano ratowników TOPR

03.01.2022 10:56
Tatry. 5-letnie dziecko zgubiło się w górach. Na pomoc wezwano ratowników TOPR
fot. SHUTTERSTOCK

W niedzielę 2 stycznia ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego mieli ręce pełne roboty. Otrzymali zgłoszenie m.in. o 5-letnim dziecku, które samo było na górskim szlaku. 

Początek 2022 roku dla ratowników TOPR był bardzo pracowity. W niedzielę (2 stycznia) prowadzili interwencję za interwencją. Zostali wezwani m.in. do 5-letniego dziecka, które zgubiło rodziców w górach. Prowadzono także poszukiwania zaginionego po sylwestrze mężczyzny.

Tatry. 5-letnie dziecko zgubiło się w górach

W rejonie Zahradziska - polanie reglowej leżącej w miejscu połączenia Doliny Miętusiej z Doliną Kościeliską w Tatrach Zachodnich - turyści spotkali na szlaku dziecko. 5-latek był zupełnie sam; nigdzie w pobliżu nie było jego opiekunów. Wędrowcy wezwali na pomoc ratowników TOPR. Gdy ci zwozili chłopca na dół, w Dolinie Kościeliskiej zauważył on swoich rodziców.

Zobacz także: W okolicy Bieszczad powstanie lotnisko? Chcą zbudować port lotniczy, by przyciągnąć turystów 

W niedzielę ratownicy zostali wezwani także do turysty, który utknął na szlaku pomiędzy Świnicą a Zawratem. Prowadzili również poszukiwania zaginionego po sylwestrze mężczyzny. Jak się później okazało, spał on we własnym łóżku.

Trudne warunki na tatrzańskich szlakach

Obecnie warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są bardzo trudne. Jak podaje tpn.pl, na szlakach występują oblodzenia i jest bardzo ślisko. Niski pułap chmur oraz opady deszczu ze śniegiem ograniczają widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Dodatkowym utrudnieniem jest silny wiatr.

Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Zobacz także: Zaśnieżony Giewont na tle rozgwieżdżonego nieba. Do sieci trafiło niezwykłe zdjęcie

RadioZET.pl/tatromaniak.pl/gazetakrakowska.pl/tpn.pl