Zamknij

Ekstremalne mrozy w Tatrach. W weekend odczuwalna temperatura przekroczy -40°C

11.02.2021 12:15
Tatry. Ekstremalne warunki pogodowe. W weekend odczuwalne temperatury przekroczą -40°C
fot. MICHAL ADAMOWSKI/REPORTER/EASTNEWS

W najbliższy weekend 12-14 lutego turyści, którzy wybierają się w Tatry, będą musieli przygotować się na ekstremalne warunki pogodowe. Od piątku w górach należy spodziewać się największych mrozów tej zimy. Odczuwalna temperatura ma przekroczyć -40 stopni Celsjusza.

Obecnie w Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Jak ostrzegają służby Tatrzańskiego Parku Narodowego, szlaki przykryte są kilkucentymetrową warstwą świeżego śniegu, pod którą występują oblodzenia. Drogi są nieprzetarte, a ich przebieg w wielu miejscach jest niewidoczny. Pogoda znacznie utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń.

Alert pogodowy. Ekstremalne mrozy w Tatrach w weekend

W górach zbliżają się największe mrozy tej zimy. Dziś na szczytach Tatr temperatura wynosi około -15 stopni Celsjusza (odczuwalna -22°C), a w weekend ma być jeszcze niższa.

Jak informuje Rafał Raczyński, w piątek, sobotę i niedzielę nad ranem na szczytach prognozuje się temperaturę do -30 stopni Celsjusza. Z kolei temperatura odczuwalna przy silnym wietrze może wynieść od -40 do nawet -54°C.

Ponadto zapowiadane są dalsze opady śniegu.

Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego przypominają, że poruszanie się w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

W Tatrach powyżej 1700 m n.p.m. obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Na graniach występują nawisy śnieżne.

RadioZET.pl/PAP/tpn.pl/Tatromaniak.pl