Zamknij

Kolejny wypadek w Tatrach. Turyści spadli kilkaset metrów z przełęczy Krzyżne

13.01.2022 12:47
Kolejny wypadek w Tatrach. Turyści spadli kilkaset metrów z przełęczy Krzyżne
fot. Pawel Murzyn/East News

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego udzielili pomocy dwóm turystom, którzy spadli ok. 250 metrów z przełęczy Krzyżne na stronę Doliny Pańszczycy. Poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala śmigłowcem.

Do tego dramatycznego zdarzenia doszło we wtorek 11 stycznia w godzinach popołudniowych.

Zobacz także: Ratownicy szukali w Tatrach poszkodowanego turysty. Napisał im SMS: "Śpię, nie dzwonić"

Tatry. Wypadek w górach. Turyści spadli kilkaset metrów z przełęczy Krzyżne

Jak poinformował dyżurny TOPR, dwoje turystów spadło około 250 metrów z przełęczy Krzyżne na stronę Doliny Pańszczycy. Poszkodowanym w wypadku pomocy udzielili ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wędrowcy - mężczyzna i kobieta - zostali przetransportowani do zakopiańskiego szpitala śmigłowcem.

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach w Tatrach doszło w do dwóch wypadków śmiertelnych, w których łącznie zginęły 4 osoby. W niedzielę pod południową ścianą Małego Gerlachu znaleziono ciała trzech zaginionych turystów. Wędrowcy mieli odpaść ze skalnej ściany. Z kolei w nocy z poniedziałku na wtorek w Dolinie Jarząbczej znaleziono zwłoki 46-letniego turysty, który wyszedł w góry w sobotę.

Zobacz także: Malownicza wioska w Szwajcarii sprzedaje domy za 4 zł. Leżą na wzgórzu i mają widok na jezioro

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne - ostrzega Tatrzański Park Narodowy. Na szlakach jest bardzo ślisko. Zalegający śnieg jest twardy i zmrożony, a powyżej 2000 m n.p.m. pokrywa go dodatkowo gruba warstwa lodu. Utrudnienie w poruszaniu się w partiach graniowych stanowi również silny wiatr.

Poruszanie się w warunkach zimowych w wyższych partiach Tatr wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu, jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

RadioZET.pl/PAP/Tatromaniak.pl