Zamknij

Przejazd wozem konnym do Morskiego Oka będzie droższy. Fiakrzy podnieśli ceny

27.06.2022 15:04

Choć przejazdy wozami konnymi do Morskiego Oka budzą spore kontrowersje, to nadal wielu turystów korzysta z tego typu rozwiązania. Właśnie poinformowano, że zmienił się cennik przewozów. Urlopowicze będą musieli przygotować się na niemały wydatek.

Przejazd wozem konnym do Morskiego Oka będzie droższy. Fiakrzy podnieśli ceny
fot. Pawel Murzyn/East News

Morskie Oko to największe i zarazem najbardziej znane jezioro w Tatrach. Rokrocznie miejsce to odwiedzają prawdziwe tłumy turystów. Nie wszyscy jednak trasę z Palenicy Białczańskiej na Włosienicę pokonują o własnych siłach. Niektórzy urlopowicze korzystają z przejazdu wozami konnymi. Stowarzyszenie Przewoźników do Morskiego Oka właśnie poinformowało, że zmienił się cennik przewozów konnych. Ile teraz trzeba zapłacić za wjazd na Morskie Oko?

Zobacz także: Ogromna kolejka przy wejściu na Giewont. "Stoimy w cyrku" [WIDEO]

Przejazd wozem konnym do Morskiego Oka będzie droższy. Fiakrzy podnieśli ceny

Do tej pory za przejazd z Palenicy Białczańskiej na Włosienicę osoba dorosła musiała zapłacić 50 zł. Z kolei przejażdżka w dół to koszt w wysokości 40 zł. To już jednak przeszłość, bo właśnie zmienił się cennik.

W tym sezonie za wjazd na Morskie Oko turyści będą musieli zapłacić 70 zł, czyli o 20 zł niż przed rokiem. Cena za kurs w dół wyniesie natomiast 50 zł. Dzieci do 4. roku życia nie płacą za przejazd.

Podwyżka cen spowodowana jest wzrostem kosztów utrzymania koni, a także organizowania przewozów.

"Od sześciu lat nie zmienialiśmy cen za przejazdy. Teraz jednak, gdy wszystko wkoło podrożało, nie mieliśmy wyjścia. Tona zboża kosztowała 800 zł, a teraz 1600 zł. Samo paliwo jest po 8 zł za litr. Tymczasem my musimy dowozić konie autami na Palenicę Białczańską" - powiedział Stanisław Chowaniec, dotychczasowy prezes Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka, cytowany przez "Gazetę Krakowską".

Mężczyzna dodał też, że 2-3 lata temu za konia trzeba było zapłacić 12 tys. zł, a teraz ceny te oscylują w granicach nawet 25 tys. zł.

Wzrost cen w Tatrzańskim Parku Narodowym

Wzrost cen za przejazd wozami konnymi to nie jedyna podwyżka w Tatrzańskim Parku Narodowym. 1 marca br. pojawił się też nowy cennik biletów wstępu do Parku. Za bilet normalny trzeba teraz zapłacić 8 zł (wcześniej było to 7 zł). Z kolei wejściówka ulgowa to koszt w wysokości 4 zł, czyli o 50 gr więcej niż przed rokiem. Zmianie uległy również ceny biletów grupowych oraz 7-dniowych.

Zobacz także: Tatrzański Park Narodowy zamyka popularny szlak. Powodem remont 

Podrożało także parkowanie przed Morskim Okiem. Dotychczas obowiązywała jednolita stawka 35 zł. W kwietniu TPN wprowadził jednak zróżnicowane ceny biletów. Turyści zapłacą więcej za parkowanie w wysokim sezonie oraz w weekendy.

loader

RadioZET.pl/gazetakrakowska.pl