Zamknij

Pędząca lawina w Tatrach Słowackich. Do sieci trafiło nagranie [WIDEO]

24.02.2021 11:40
Tatry Słowackie. Ogromna lawina zeszła ze Sławkowskiego Szczytu. Do sieci trafiło nagranie [WIDEO]
fot. SHUTTERSTOCK

W poniedziałek w Tatrach Słowackich na zboczach Sławkowskiego Szczytu zeszła potężna lawina. Pędzącą rzekę śniegu udało się zarejestrować pewnemu turyście, który szybko wrzucił niecodzienne wideo do sieci. Nagranie robi wrażenie.

Od kilku dni w Tatrach można zaobserwować znaczne ocieplenie. 22 lutego na Kasprowym Wierchu padł nawet rekord temperatury - wyniosła ona 9,9 stopni Celsjusza. Taka pogoda niewątpliwie sprzyja samoczynnemu schodzeniu lawin. Jak informuje serwis Tatromaniak.pl, szczególnie narażone są stoki o wystawie południowej, gdzie zwłaszcza obecnie słońce mocno działa na pokrywę śnieżną. 

Ogromna lawina zeszła ze Sławkowskiego Szczytu [WIDEO]

W poniedziałek 22 lutego na zboczach Sławkowskiego Szczytu w Tatrach Słowackich zeszła potężna lawina. Jeden z turystów, Radoslav Bujdoš, który akurat znajdował się w pobliżu, postanowił zarejestrować pędzącą rzekę śniegu. Nagranie szybko trafiło do sieci. 

Sławkowski Szczyt położony na terenie Słowacji ma wysokość 2453 m n.p.m. Charakteryzuje go jedna z największych w Tatrach wysokości względnych - jego północno-wschodnie stoki wznoszą się 950 metrów ponad podstawę.

Przypomnijmy, że w Tatrach do 24 lutego do godziny 20:00 obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jak czytamy na stronie TOPR, wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości.

RadioZET.pl