Zamknij

Rekordowe lato w Tatrach. Górskie szlaki odwiedziło 2 mln turystów

08.09.2021 09:49

Tatrzański Park Narodowy podsumował tegoroczny sezon wakacyjny. Okazuje się, że padł absolutny rekord frekwencji. Polskie góry w lipcu i sierpniu odwiedziło około 2 miliony turystów. 

Turyści - Kasprowy Wierch
fot. Pawel Murzyn/East News

Każdego roku Tatry w okresie wakacyjnym cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Wśród najbardziej obleganych przez odwiedzających miejsc trzeba oczywiście wymienić Morskie Oko, Dolinę Kościeliską czy szlak na Giewont. I chociaż widok tłumów w tych miejscach przestaje dziwić, w tym roku padł absolutny rekord. 

Tatry. Rekordowe lato i tłumy turystów

Ze wstępnych danych Tatrzańskiego Parku Narodowego wynika, że w sierpniu w Tatry weszło ponad 800 tys. turystów. Liczba ta nie obejmuje osób wjeżdżający kolejką linową na Kasprowy Wierch oraz wchodzących do Doliny Lejowej i Chochołowskiej – tam bilety wstępu są sprzedawane przez Wspólnotę Leśną Ośmiu Wsi w Witowie. Właśnie dlatego szacuje się, że łącznie w ciągu ostatniego miesiąca wakacji Tatry odwiedziło ponad milion turystów.

 – Jest to absolutny rekord. Nie było jeszcze w historii parku takiej frekwencji – powiedział Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

Poprzedni rekord padł już w lipcu, kiedy to w Tatry wyruszyło i wjechało kolejką linową na Kasprowy Wierch 987 tys. osób.

Biorąc pod uwagę dane z dwóch ostatnich miesięcy (lipiec-sierpień) okazuje się, że w te wakacje w polskich górach wędrowało blisko 2 miliony turystów. 

Nie była tylko chwilowa kumulacja odwiedzających, bo rekordowy pod względem frekwencji był również  czerwiec – TPN odwiedziło 482 tys. osób. Ma to bez wątpienia związek z obecną sytuacją związaną z pandemią. Wielu Polaków zamiast wyjechać za granicę, wybrało odpoczynek w Polsce. 

Gorzej było po słowackiej stronie Tatr. Słowaccy hotelarze przyznali, że frekwencja w lipcu była najniższa od wielu lat. 

Tatry. Więcej turystów i więcej turystów

Rekordowa liczba turystów w Tatrach oznacza też większą liczbę wypadków w górach. Tego lata TOPR odnotował 357 wypadków (leczenia szpitalnego wymagało 113) oraz dwa śmiertelne. To o ponad 100 więcej niż w 2020 roku.

Jest to wiązane z faktem, że wielu turystów wybiera się w góry, będąc zupełnie nieprzygotowanym do wędrówki. Właśnie dlatego władze Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują o rozwagę, sprawdzenie prognoz pogody i odpowiednie przygotowanie.

Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia siedmioro obywateli Litwy w czasie górskiej wędrówki utknęło pod Zawratem w Tatrach Wysokich. Turyści byli zupełnie nieprzygotowani do wyprawy – pomimo niskiej temperatury i śniegu w wyższych partiach gór, jedna z osób miała krótkie spodenki. Ratownicy TOPR musieli przeprowadzić nocną akcję i sprowadzić Litwinów w bezpieczne miejsce. 

loader

Źródło: Gazeta Wyborcza, TPN