Zamknij

Fatalne warunki w Tatrach, jednak turystów nie brakuje. TOPR ostrzega

03.10.2022 13:28

Podczas pierwszego październikowego weekendu na szlakach w Tatrach nie brakowało amatorów wędrówek. Niestety wielu turystów było kompletnie nieprzygotowanych na wciąż trudne warunki panujące w górach. TOPR musiał pomóc kilku osobom, które nie były w stanie zejść ze szlaku. Ratownicy apelują do turystów o szczególną ostrożność i właściwy dobór tras. 

TOPR
fot. Maciek Jonek/Reporter/East News

Chociaż w Tatrach nie ma już zagrożenia lawinowego, a warunki turystyczne nieco się poprawiły, w wyższych partiach gór nadal jest niebezpiecznie. W weekend ratownicy TOPR musieli pomóc ośmiu poszkodowanym turystom. Trudnej sytuacji na tatrzańskich szlakach należy spodziewać się również w poniedziałek, ponieważ zapowiadane są kolejne opady śniegu. 

Trudne warunki w Tatrach. 8 poszkodowanych w miniony weekend

Do groźnego wypadku doszło w sobotę w południe (1 października) na Przełęczy Zawrat, gdzie do żlebu spadła turystka. Mimo upadku z wysokości ok. 150 m w śnieżno-skalnym terenie kobieta nie doznała żadnych obrażeń. Na pomoc turystce wyruszył ratownik ze schroniska Murowaniec i sprowadził ją na Halę Gąsienicową.

W tym samym czasie ratownicy zostali wezwani do poszkodowanego w okolicy Szpiglasowej Przełęczy. Na miejsce na pokładzie śmigłowca dotarło ośmiu ratowników, którzy przetransportowali w noszach do Morskiego Oka poszkodowanego turystę, bo w wyniku obrażeń nie mógł on kontynuować wyprawy.

Kolejnego poszkodowanego z urazem nogi sześciu ratowników górskich zniosło w noszach ze szlaku na Kościelec.

O pomoc ratowników TOPR poprosiła także dwójka turystów. Para, idąc we mgle, zgubiła szlak, schodząc ze Starorobociańskiego Wierchu w kierunku Siwego Zwornika. Ratownicy poprowadzili poszkodowanych na właściwą ścieżkę zdalnie, za pomocą aplikacji Ratunek.

Zobacz także: Jesień w górach. 5 najciekawszych szlaków górskich w Polsce [ZDJĘCIA]

TOPR apeluje do turystów

Ratownicy TOPR przypominają, że w wyższych partiach Tatr nadal panują trudne warunki do uprawiania górskich wędrówek. 

– W Tatrach w wyższych partiach ciągle zalega śnieg. Dodatkowo od poniedziałku spodziewane jest ochłodzenie i kolejne opady śniegu. Prosimy o sprawdzanie aktualnych prognoz pogody i warunków turystycznych oraz o umiejętny dobór celów wycieczek stosownie do panujących warunków, posiadanego sprzętu i umiejętności – apelują tatrzańscy ratownicy.

Jak dodano w komunikacie, "śnieg zalega już od wysokości około 1500 m n.p.m. Jest bardzo ślisko, a miejscami występują oblodzenia. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej".

Źródło: PAP (Szymon Bafia)

loader