Zamknij

Lawina śnieżna porwała dwójkę turystów w Tatrach. Niebezpieczne zdarzenie na szlaku

20.01.2022 10:54
TOPR - lawina porwała turystów
fot. Shutterstock

W rejonie Wołowca w Tatrach Zachodnich zeszła lawina śnieżna, porywając dwóch turystów. Zanim śmigłowcem na miejsce dotarli ratownicy TOPR, poszkodowani sami zdołali się wydostać z lawiniska i zeszli do Doliny Chochołowskiej. 

W Tatrach w ostatnich czasie dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń. W minionym tygodniu informowaliśmy, że ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego udzielili pomocy dwóm turystom, którzy spadli ok. 250 metrów z przełęczy Krzyżne na stronę Doliny Pańszczycy. Z kolei w Tatrach Zachodnich polski turysta podczas zejścia ze szczytu Bystrej potknął się i spadł około 300 metrów po oblodzonym zboczu

Obecnie zagrożeniem w górach są także lawiny śnieżne, które mogą niespodziewanie zejść szczególnie na stromych stokach. 

Tatry. Lawina śnieżna przysypała dwójkę turystów

O porwanych przez lawinę turystach centralę TOPR zawiadomił przypadkowy świadek zdarzenia, który z oddali – będąc na Rakoniu – widział, jak lawina przysypuje dwie osoby w rejonie zielonego szlaku w Dolinie Wyżniej Chochołowskiej. Zgłaszający poinformował ratowników, że po tym zdarzeniu na powierzchni widział tylko jedną z porwanych osób.

Na miejsce zdarzenia natychmiast ruszyła pomoc. 

– Do działań zadysponowano śmigłowiec, który przewiózł na lawinisko sześciu ratowników i psa lawinowego. Po desancie na miejscu i rozpoczęciu przeszukiwania lawiniska, do TOPR zadzwonili turyści, którzy spadli z lawiną i poinformowali, że jeden z nich do połowy przysypany został szybko odkopany przez towarzysza i obaj zaczęli zejście do Doliny Chochołowskiej – poinformował ratownik dyżurny TOPR.

Dwaj turyści, którym nic się nie stało, dopiero widząc przelatujący śmigłowiec, zorientowali się, że może chodzić o nich i szybko zadzwonili do TOPR z informacją, że są cali i zdrowi.

Jak poinformowali ratownicy, w miejscu obrywu lawina miała ok. 250 m długości, a czoło lawiny było miejscami głębokie na ok. trzy metry.

ZOBACZ TAKŻE: Tatry: szlaki dla początkujących. 5 łatwych tras turystycznych w Tatrach

Tatry. Trudne warunki w górach

Tatrzański Park Narodowy (TPN) apeluje o rozwagę i ostrzega przed trudnymi warunkami do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr. "Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia" – informuje TPN.

Zalegający na szlakach śnieg jest twardy i zmrożony, a powyżej 2000 m n.p.m. pokrywa go dodatkowo gruba warstwa lodu. Niski pułap chmur ogranicza widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Utrudnieniem w partiach graniowych jest silny porywisty wiatr.

W Tatrach obowiązuje obecnie drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach.

Źródło: PAP (Szymon Bafia), Portal Tatrzański