Zamknij

Na szczytach Tatr śnieg, a turyści w letnich ubraniach. TOPR musiało sprowadzić z gór siedem osób

31.08.2021 11:32
Szlak na Zawrat
fot. Albin Marciniak/East News

Siedmioro obywateli Litwy w czasie górskiej wędrówki utknęło pod Zawratem w Tatrach Wysokich. Turyści byli zupełnie nieprzygotowani do wyprawy – pomimo niskiej temperatury i śniegu w wyższych partiach gór jedna z osób miała krótkie spodenki. Ratownicy TOPR musieli przeprowadzić nocną akcję i sprowadzić Litwinów w bezpieczne miejsce. 

Wezwanie do centrali TOPR w Zakopanem dotarło po północy. Informację o potrzebujących pomocy Litwinach przekazali słowaccy ratownicy górscy.

Tatry. Ratownicy TOPR sprowadzili z Zawratu grupę turystów

Okazało się, że turyści wyruszyli na wysokogórską wyprawę w niedzielę (29 sierpnia) po południu. Byli całkowicie nieprzygotowani do wyprawy – nie mieli ciepłych ubrań, a na szczytach spadł śnieg. Litwini nie zabrali też latarek, przez co szlak po zmroku musieli sobie oświetlać telefonami.

Ratownik dyżurny TOPR, Witold Cikowski, relacjonował, że turyści dotarli do Doliny Gąsienicowej i dalej wyruszyli w stronę Przełęczy Zawrat. Tam stracili orientację. Grupa Litwinów wezwała pomoc, dzwoniąc pod numer 112, jednak ich telefon odebrały słowackie służby. Słowacy poinformowali z kolei ratowników TOPR.

Po poszkodowanych wyruszyło dwóch ratowników – z Kasprowego Wierchu i ze schroniska Murowaniec, a z centrali TOPR wyruszyła grupa ratowników. Poszkodowani zostali sprowadzeni do Czarnego Stawu. Tam jedna z kobiet uskarżających się na ból nogi i ogólne osłabienie została zabrana do noszy i zniesiona na dół. Reszta grupy przy asekuracji ratowników o własnych siłach zeszła do Zakopanego.

Ratownicy TOPR przypominają i apelują, aby przed wyruszeniem w góry dobrze się przygotować. Jednocześnie wydali komunikat, w którym informują o niekorzystnych warunkach pogodowych w Tatrach.

– W wyższych partiach pada śnieg, niżej deszcz. Szlaki są śliskie, miejscami oblodzone. Niestety w ciągu najbliższych dni meteorolodzy nie prognozują poprawy pogody. Zalecamy rezygnację z wyjść w góry – czytamy we wpisie na Facebooku.

Źródło: PAP (Szymon Bafia), TOPR