Zamknij

Na szczytach Tatr śnieg i oblodzenia. TOPR ostrzega turystów

30.08.2021 09:11
Śnieg w Tatrach
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

W najwyższych partiach Tatr powyżej 2000 m n.p.m. spadł śnieg i występują też oblodzenia. W weekend temperatura w rejonach Łomnicy i Łomnickiej Przełęczy spadła do -1,7 st. Celsjusza. Ratownicy TOPR, z uwagi na niesprzyjające warunki, odradzają wyprawy w partie szczytowe.

Tatry każdego roku w sezonie wakacyjnym cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Ostatnie dni tegorocznych wakacji upływają jednak pod znakiem pogody w kratkę. W całym kraju można zaobserwować dynamiczną aurę – w ciągu dnia świeci słońce, które za chwilę zastępują ciemne chmury i obfite opady deszczu. W wyższych partiach Tatr pojawił się nawet śnieg. TOPR ostrzega przed wycieczkami w miejsca, gdzie występują niesprzyjające warunki do wędrówek. 

W Tatrach spadł śnieg. Ostrzeżenia dla turystów

– Odradzamy wyjść w partie szczytowe Tatr, gdzie zwłaszcza po stronie północnej, w miejscach zacienionych zalega śnieg i występują oblodzenia. Zalecamy wybór niżej położonych szlaków – powiedział ratownik dyżurny TOPR.

Jak poinformował portal "Tygodnik Podhalański", w sobotę nad ranem warstwa śniegu na Łomnicy miała około 8 centymetrów, a temperatura spadła niemal do -2 stopni Celsjusza. W innych partiach Tatr termometry wskazywały ok. 1 st. Celsjusza. W Rysach również zalega cienka warstwa śniegu.

–  Po kilkudniowych opadach na szlakach jest mokro i ślisko, a na odcinkach leśnych zalega miejscami błoto oraz występują kałuże – podał w swoim komunikacie Tatrzański Park Narodowy.

Tatry. Tłumy turystów w wakacje

W Tatrach nadal panuje duży ruch turystyczny. Na parkingi przed szlakiem w kierunku Morskiego Oka mogą wjechać jedynie osoby, które wcześniej zarezerwowały parking.

Przypomnijmy, że w minionym tygodniu na tatrzańskim szlakach można było zaobserwować bardzo duży tłok. Na trasie prowadzącej na Giewont część turystów musiała czekać w 3-godzinnej kolejce, aby zdobyć wierzchołek z charakterystycznym krzyżem.

Zdjęcia tłumu, jaki szturmował tego dnia Giewont, trafiły na facebookowy profil "Aktualna sytuacja w Tatrach".

Źródło: PAP (Szymon Bafia), 24tp.pl