Zamknij

W Tatrach znów obowiązuje zagrożenie lawinowe. TOPR ostrzega turystów

04.10.2022 10:59

W Tatrach ponownie obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Na szczytach znów zaczął padać śnieg, co stwarza bardzo niekorzystne warunki do wędrówek. Na Kasprowym Wierchu zalega już 10-centymetrowa warstwa białego puchu. Ratownicy TOPR apelują do turystów o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności. 

Śnieg na Kasprowym Wierchu
fot. Albin Marciniak/East News

W wyższych partiach Tatr panuje już prawdziwie zimowa aura. Na szlakach pojawił się śnieg, wieje zimny wiatr i wprowadzono ponownie zagrożenie lawinowe. Właśnie dlatego TOPR wydał nowy komunikat, w którym informuje, że w związku z prognozowanymi kolejnymi opadami śniegu warunki w górach mogą jeszcze się pogorszyć. Turyści przed wyruszeniem na szlak powinni sprawdzić, jak wygląda sytuacja w wyższych partiach gór i odpowiednio się przygotować. 

Tatry. Na szczytach ponownie zagrożenie lawinowe

Opady śniegu i deszczu ze śniegiem występują od wysokości 1600 m n.p.m. Temperatura na szczytach Tatr wynosi około -2 stopni Celsjusza. Uczucie zimna potęguje silny wiatr, osiągający na szczytach w porywach do 80 km/h, powodujący zawieje śnieżne.

Na Kasprowym Wierchu w poniedziałek w godzinach wieczornych leżało 10 cm śniegu. Zagrożenie lawinowe występuje powyżej 1800 m n.p.m.

"W związku z prognozowanymi opadami śniegu połączonymi z silnym wiatrem, warunki w wyższych partiach Tatr będą się pogarszać. Należy zwrócić szczególną uwagę na nagromadzone poduchy nawianego śniegu, który w wielu miejscach będzie słabo związany z podłożem" – czytamy w komunikacie ratowników TOPR.

Tatrzańskie szlaki śliskie i oblodzone

Tatrzański Park Narodowy poinformował już w poniedziałek, że warunki do uprawiania turystyki są bardzo niekorzystne. Śnieg zalega już od wysokości 1500 metrów nad poziomem morza. Szlaki są śliskie i oblodzone, a silne porywy wiatru w partiach graniowych potęgują uczucie zimna i powodują zawieje.

"Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej" – przypomina TPN.

Według prognoz IMGW wysoko w Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść do 20 cm w ciągu doby. 

Źródło: PAP (Szymon Bafia), TPN

loader