Zamknij

Tatrzańska Świątynia Lodowa już otwarta. Wnętrza robią ogromne wrażenie

Nina Czochara
08.12.2017 18:01

Niedaleko polskiej granicy, na słowackim Hrebienoku, już po raz piąty otwarto Tatrzańską Świątynię Lodową. Wykute w lodzie wnętrza budowli są jedną z głównych atrakcji zimowych Wysokich Tatr. W tym roku do stworzenia tej niezwykłej bazyliki potrzebne było blisko 1440 bloków lodu o łącznej masie ponad 190 ton!

Tatrzańska Świątynia Lodowa już otwarta. Wnętrza robią ogromne wrażenie
fot. Tatrzańska Świątynia Lodowa

Tatrzańska Świątynia Lodowa znajduje się niedaleko Starego Smokowca, na wysokości 1285 m n.p.m. W tym roku lodowa budowla nawiązuje do motywu rodziny, zaś źródłem inspiracji dla rzeźbiarzy była hiszpańska bazylika Sagrada Familia  dzieło słynnego artysty, Antonio Gaudiego. 

Tatrzańska Świątynia Lodowa3
fot. Tatrzańska Świątynia Lodowa

Głównym architektem tegorocznego projektu był Adam Bakoš z zespołem słowackich, czeskich i hiszpańskich rzeźbiarzy. Artyści musieli pracować od 10-12 godzin dziennie w temperaturze sięgającej nawet - 7 st. Celsjusza. Do zbudowania świątyni posłużyło im blisko 1440 bloków lodu o łącznej masie ponad 190 ton! To niemal dwa razy więcej brył lodu niż w roku ubiegłym. Chroniąca budowlę kopuła powiększyła swoją średnicę od 18 do 25 metrów. 

Ogromne wrażenie robią również witraże w tatrzańskim kościele. Ich projektantem i wykonawcą był Achilleas Sdoukos, który już po raz drugi tworzył unikatowe dzieła do Tatrzańskiej Świątyni Lodowej. Osiem niezwykłych okien przedstawia motywy sakralne, symbole Tatr oraz cztery pory roku. 

Tatrzańska Świątynia Lodowa1
fot. Tatrzańska Świątynia Lodowa

Lodowa świątynia będzie otwarta od 8 grudnia 2017 do marca 2018 roku, w godz. 9.00-16.30. Wstęp do bazyliki jest darmowy. Na miejscu są organizowane coniedzielne koncerty z muzyką na żywo, śluby i spotkania. 

W ubiegłym roku lodowa świątynia stała się hitem sezonu zimowego w Wysokich Tatrach. Miejsce to odwiedziło łącznie ponad 220 tysięcy osób. Realizatorzy tego niezwykłego projektu zamierzają swój powtórzyć sukces, dlatego w tym roku postarali się stworzyć jeszcze większą i piękniejszą świątynię.

Tatrzańska Świątynia Lodowa2
fot. Tatrzańska Świątynia Lodowa

Jak dotrzeć do świątyni?

Na Hrebienok (zwany Smokowieckim Siodełkiem) można dotrzeć kolejką naziemną ze Starego Smokowca (ok. 5 min) lub też pieszo oznakowanym szlakiem turystycznym (ok. 40 min drogi). Powrót może być jeszcze ciekawszy. Z Hrebienoka do Starego Smokowca dostępna jest trasa saneczkowa o długości 2,6 km.

___

RadioZET.pl/NC