Zamknij

Tatrzański Park Narodowy: atrakcje, transport, noclegi. [Praktyczny przewodnik]

26.07.2021
Aktualizacja: 26.07.2021 14:33

Tatrzański Park Narodowy w Polsce to region, w którym wiele skarbów czeka na odkrycie i odwiedzenie. Skorzystaj z naszego przewodnika i poznaj najlepsze trasy, atrakcje, transport i noclegi

Tatrzański Park Narodowy: atrakcje, transport, noclegi. [Praktyczny przewodnik]
fot. Shutterstock

Wokół Tatrzańskiego Parku Narodowego jest wiele miejsc do zobaczenia i odwiedzenia. Niezależnie od tego, czy kochasz piesze wędrówki, czy jazdę na rowerze, Tatrzański Park Narodowy w Polsce to region, w którym wiele skarbów czeka na odkrycie i odwiedzenie. Sprawdź najlepsze miejsca do odwiedzenia w tym regionie i zaplanuj swoją kolejną wycieczkę.

Tatrzański Park Narodowy – co warto zobaczyć?

Giewont

Giewont należy do Tatr Zachodnich. W rzeczywistości składa się z 3 szczytów, z których najwyższy sięga 1895 metrów.

Jest to najbardziej charakterystyczny masyw górski w polskich Tatrach. Swoim osobliwym kształtem przypomina leżącą osobę, a Giewont nazywany jest też Śpiącym Rycerzem .

Giewont znany jest również z 15-metrowego stalowego krzyża, co czyni go popularnym celem pielgrzymek. Warto tutaj wspomnieć, że krzyż sprawia, że Giewont jest jeszcze bardziej niebezpieczny podczas burz – krzyż jest magnesem na błyskawice, a góra jest najbardziej widocznym szczytem w okolicy.

Na Giewont prowadzi kilka szlaków, najpopularniejsza i najszybsza opcja zaczyna się w Zakopanem Kuźnicach.

Wskazówka: Giewont cieszy się ogromną popularnością w okresie letnim. W pobliżu szczytu są korki, które sprawiają, że wspinaczka jest niebezpieczna.

Najlepszy czas na wędrówkę na Giewont to wrzesień. Pogoda jest bardziej stabilna, ryzyko burz jest mniejsze, a na szlaku jest mniej turystów.

Czytaj również: Szklarska Poręba na weekend. Co zobaczyć i gdzie się zatrzymać na Dolnym Śląsku?

Morskie oko

Czerwony szlak z parkingu Palenica Białczańska (parking Morskie Oko) jest jednym z najpopularniejszych szlaków Tatrzańskiego Parku Narodowego. Postanowiliśmy więc wędrować innym szlakiem.

Nie jest to na pewno najszybszy sposób na dotarcie do Morskiego Oka , ale zaletą tej wędrówki jest bardzo mała ilość turystów na szlaku.

Morskie Oko to niesamowite miejsce, ale bywa tam tłoczno - do jeziora prowadzi kilka szlaków i jest łatwo dostępne dla wszystkich turystów (także tych, którzy nie lubią pieszych wędrówek).

 Dolina Pięciu Jezior

Dolina Pięciu Jezior uważana jest za najbardziej malowniczą dolinę w Tatrach. Latem jest to również łatwa i przyjemna wędrówka, odpowiednia dla rodzin z dziećmi. Na początek wędrujemy szlakiem czerwonym.

Po dotarciu do wodospadu Wodogrzmoty Mickiewicza kierujemy się zielonym szlakiem do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów na wysokości 1672 m n.p.m. Po wyjściu z górskiej chaty kontynuujemy wędrówkę niebieskim szlakiem.

W 10 minut docieramy do rozwidlenia szlaków, gdzie mamy 2 opcje:

 • krótką: zejdź na parking zielonym szlakiem. Cała wędrówka trwa 5 godzin
 • długą: kontynuuj wędrówkę niebieskim szlakiem na Przełęcz Zawrat (2158 m). Spacer ze schroniska Dolina Pięciu Jezior na Przełęcz Zawrat zajmuje około 1,5 godziny.

Góra Nosal

Jeden z najłatwiejszych szlaków Tatrzańskiego Parku Narodowego - szczyt Nosalu osiąga zaledwie 1206 metrów. Jest to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi lub zmęczonych wędrówek, którzy wciąż chcą cieszyć się niesamowitą przyrodą, ale są zbyt zmęczeni na dłuższe wędrówki.

Wędrówkę rozpoczynamy w Zakopanem na Jaszczurówce, zielonym szlakiem. Po 30 minutach docieramy na Polanę Olczyską, to miłe miejsce na odpoczynek i relaks.

Następnie żółtym szlakiem kierujemy się na szczyt Nosala.podziwiając panoramę Zakopanego i Tatr Zachodnich.

Wędrówkę kończymy w Zakopanem Kuźnicach. Na Kasprowy Wierch kursuje kolejka linowa.

Cała wędrówka zajmuje tylko około 1,5 godziny. Nosal może wydawać się nieistotny na mapie, ale oferuje wspaniałe widoki ze szczytu.

Czerwone Wierchy

Składa się z 4 szczytów, z których wszystkie przekraczają 2000 metrów:

 • Ciemniak (2096m)
 • Krzesanica (2122m)
 • Małołączniak (2096m)
 • Kopa Kondracka (2005m)

Szlak nie jest trudny technicznie. Nie ma punktów ekspozycji ani łańcuchów. W niektórych miejscach staje się stromy, ale wysiłek jest wynagradzany spektakularnym krajobrazem Tatr Zachodnich i Wysokich.

Szczyt Kościelec

Góra ta należy do pasma Wysokich Tatr i jest uważana za jedną z najpiękniejszych gór Tatrzańskiego Parku Narodowego. Trasa ta jest jednak odpowiednia dla nieco bardziej doświadczonych wędrowców, co wyjaśnię poniżej. Szczyt Kościelca sięga 2155 metrów, a panorama ze szczytu sprawi, że wędrówka po Tatrach będzie niezapomnianym przeżyciem. Najlepszym sposobem na dotarcie do Kościelca jest rozpoczęcie w Kuźnicach Zakopane. Wejście na szczyt zajmuje około 3,5 godziny.

Wędrówkę rozpoczynamy żółtym szlakiem. Ścieżka prowadzi nas przez las.

W 1,5 godziny docieramy do rozwidlenia szlaków, gdzie wybieramy szlak niebieski. Wędrujemy ładnym szlakiem prowadzącym przez tatrzańskie łąki. Po 20 minutach docieramy do schroniska.

Zaletą tej trasy jest to, że po drodze mijamy schronisko Murowaniec. To idealne miejsce na odpoczynek i relaks przed większym wyzwaniem w Tatrach Wysokich.

Tatrzański Park Narodowy - gdzie się zatrzymać w Zakopanem?

Głównym ośrodkiem turystycznym w polskich Tatrach jest Zakopane. To niezwykle popularna destynacja turystyczna w Polsce - miasto to ma 33 tys. mieszkańców i ok. 3 mln turystów rocznie. W Zakopanym dostępnych jest wiele hoteli i pensjonatów, natomiast jeśli nie lubisz tłoku, możesz zatrzymać się w nieco spokojniejszej okolicy – dzielnicy Toporowa Cyrhla.

Znajduje się na 1000 metrów, z dala od miejskiego zgiełku. Również krajobraz w Toporowej Cyrhli jest zdecydowanie ładniejszy niż w centrum Zakopanego.

Zakopane – transport

Dojazd do Zakopanego z innych miast w Polsce jest łatwy. Przez cały rok do Zakopanego jeżdżą pociągi i prywatne autobusy.
Poruszanie się po Zakopanem jest nieco trudniejsze.

Główne szlaki w Zakopanem to:

 • Palenica Białczańska (początek Morskiego Oka)
 • Kuźnice
 • Kiry
 • Siwa Polana

Z centrum Zakopanego kursują prywatne autobusy turystyczne. Główny dworzec autobusowy znajduje się w pobliżu dworca PKP przy ul. Tadeusza Kościuszki 25.

Autobusy kursują bardzo często, więc nie ma ścisłego rozkładu jazdy. Bilety sprzedaje tylko kierowca autobusu, nie są one dostępne nigdzie indziej. Autobusy nie mają żadnych konkretnych numerów. Ich cel jest widoczny na przedniej szybie autobusu.