Zamknij

Tatrzański Park Narodowy zamyka popularny szlak. Powodem remont

24.06.2022 08:50

Tatrzański Park Narodowy (TPN) właśnie poinformował o zamknięciu kolejnego szlaku. Trasa turystyczna będzie nieczynna do odwołania.

Tatrzański Park Narodowy zamyka popularny szlak. Powodem remont
fot. Albin Marciniak/East News

Wszyscy turyści, którzy w najbliższym czasie wybierają się w Tatry, powinni zapoznać się z najnowszym komunikatem zamieszczonym przez pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego. TPN podjął decyzję o zamknięciu jednego z popularniejszych szlaków. Miłośnicy górskich wędrówek nie będą mogli z niego korzystać już od najbliższego poniedziałku 27 czerwca.

Zobacz także: Słynny region we Włoszech wprowadza ograniczenia dla turystów. Powodem tłumy

Tatrzański Park Narodowy zamyka popularny szlak. Powodem remont

Jak czytamy w komunikacie TPN, od 27 czerwca do odwołania zostaje zamknięty czarno znakowany szlak turystyczny z Doliny Pięciu Stawów na Kozi Wierch (w obu kierunkach). Od poniedziałku na trasie tej prowadzone będą prace remontowane, jednak nie wiadomo jeszcze, ile potrwają. - O zakończeniu remontu będziemy informować - dodali pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Nadal jednak możliwe będzie przejście Orlą Percią przez Kozi Wierch (szlak czerwony).

Przypomnijmy, że od 23 maja do odwołania zamknięty też jest niebieski szlak turystyczny na odcinku Zazadnia - Wiktorówki (w obu kierunkach), z wyłączeniem sobót i niedziel. Dojście do kaplicy Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach jest możliwe zielonym szlakiem z Wierch Porońca przez Rusinową Polanę.

Do odwołania zamknięta jest także Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej. 

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego przypominają też, że w dniach 1 marca - 30 listopada wszystkie szlaki turystyczne, rowerowe oraz narciarskie są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Tatry. Warunki na szlakach

Jak czytamy w komunikacie turystycznym, w wyższych partiach gór, po stronie północnej, jest kilka miejsc, gdzie zalega jeszcze twardy śnieg. Dlatego turyści powinni zachować tam szczególną ostrożność. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia oraz posiadania odpowiedniego sprzętu, tj. raki, czekan, kask.

"W terenie eksponowanym i na szlakach przebiegających obok stromych zboczy, wraz z topniejącym śniegiem wytapiają się skały i luźne kamienie, które spadając ze zboczy, stanowią duże zagrożenie. W miejscach zacienionych jest mokro i ślisko, a na odcinkach leśnych występuje miejscami błoto" - informują pracownicy TPN.

Dodają też, że obecnie w Tatrach panuje duży ruch turystyczny, dlatego w niektórych miejscach mogą tworzyć się kolejki.

Zobacz także: Niedźwiedź zaatakował ratownika górskiego. Mężczyzna uciekł na drzewo

loader

RadioZET.pl/tpn.pl