Zamknij

Planujesz wycieczkę w Tatry? Te rzeczy musisz wiedzieć o szlakach turystycznych

Redakcja
19.12.2020 17:51
Góry
fot. Shutterstock

Pasma górskie Tatr stanowią niewątpliwie największą atrakcję południa Polski. Tym co pomaga nam je eksplorować są szlaki turystyczne. Co warto wiedzieć o tatrzańskich szlakach? Specjalnie dla was przygotowaliśmy najważniejsze informacje.

Jeżeli planujesz wycieczkę w Tatry, musisz się do niej najpierw odpowiednio przygotować. Chodzenie po górach może wydawać się proste, ale momentami wcale takie nie jest. Koniecznie sprawdź, jakimi szlakami możesz poruszać się po polskich górach i zweryfikuj, czy nie będą one dla ciebie za trudne. Pamiętaj, że polskie góry może nie należą do bardzo wysokich, ale tu również zdarzają się trudne warunki pogodowe, lawiny, a niektóre etapy szlaków wymagają odpowiedniego przygotowania i posiadania dostosowanego sprzętu. Co warto wiedzieć o tatrzańskich szlakach? Przeczytaj!

Jakimi kolorami oznacza się szlaki na mapach?

Kiedy planujemy wycieczkę w polskie Tatry, mapę szlaków turystycznych możemy znaleźć, chociażby w internecie. Mają one różny stopień trudności, na co warto zwrócić szczególną uwagę. Dla niektórych rejonów Tatr charakterystyczne jest występowanie zarówno bardzo trudnych, jak i bardzo łatwych tras. Na mapie poszczególne szlaki są zaznaczone różnymi kolorami. Kolor niebieski oznacza długie, dalekosiężne szlaki, czerwony – główne, podstawowe i najbardziej charakterystyczne, czarny to krótki szlak, zielony – droga do szczególnych miejsc, z kolei kolor żółty oznacza szlaki łącznikowe.

Zagrożenia, o których musisz pamiętać na szlaku

Chociaż panorama Tatr urzeka swoim pięknem i można się w niej zatracić, nie wolno zapominać, że góry są również bardzo niebezpieczne. Podstawowym zagrożeniem, z którym trzeba się liczyć są burze i lawiny. Te pierwsze w górach są zdecydowanie bardziej niebezpieczne niż na nizinach, z kolei zagrożenia związanego z zejściem lawiny chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać. Zjawiska atmosferyczne, które pozornie są niegroźne, w górach mogą przyjąć zdecydowanie inny charakter. Mgła i deszcz sprawiają, że kamienie w podłożu stają się śliskie i trzeba uważać, aby się nie wywrócić. Istotnym zagrożeniem są także niedźwiedzie, które przemieszczają się bardzo cicho, dzięki czemu potrafią podejść do człowieka niezauważone na bliskie odległości. Występują one na obszarze całych Tatr, z kolei najczęściej można je spotkać w rejonach Doliny Gąsienicowej i okolicy Wołoszyna.

Popularne szlaki, które powinieneś znać

Szlaki turystyczne znajdują się na całym paśmie górskim Tatr. W Tatrach Wysokich obejmują rejony Morskiego Oka, okolice Doliny Pięciu Stawów, Orlej Perci, Hali Gąsienicowej oraz wysoko położonych regli tatrzańskich. Z kolei w Tatrach Zachodnich najpopularniejsze szlaki prowadzą przez Doliny Zakopiańskie, Dolinę Kościeliską, Dolinę Chochołowską oraz okolice Giewontu i Czerwonych Wierchów. Tatry Zachodnie mogą byś szczególnie atrakcyjne dla osób, którym zależy na wyprawie o charakterze bardziej rekreacyjnym. Poziom trudności poszczególnych szlaków jest bardzo zróżnicowany. Ponadto warto pamiętać, że w górach łatwo jest się zgubić, więc dobrze jest skorzystać z usług przewodnika.

Zobacz także: To najzimniejsze miasto na Ziemi. W tym roku odnotowano tutaj −50 st. Celsjusza

A może by tak na Morskie Oko?

Tatrzańską atrakcją, która cieszy się największym zainteresowaniem, jest z całą pewnością Morskie Oko. Każdy, kto wybiera się w polskie góry, musi mieć pamiątkowe zdjęcie dokładnie z tego miejsca. Przez rejon Morskiego Oka prowadzi wiele tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Te najłatwiejsze prowadzą z Palenicy Białczańskiej na Morskie Oko, nieco trudniejsze rozpoczynają się przy Morskim Oku, a prowadzą na Rysy, z kolei tym szlakiem, który wymaga największego wysiłku jest szlak na Mieszugowską Przełęcz.