Zamknij

Tego nie można przywozić z zagranicznych wakacji. Lista nielegalnych pamiątek

Nina Czochara
17.07.2018 11:25
Pamiątki egzotyczne
fot. Shutterstock

Torebka ze skóry węża, piękna biżuterii z koralowców czy eleganckie oprawki do okularów ze skorupy żółwi - egzotyczne kraje kuszą swoimi pamiątkami.  Prawo celne bywa surowe, dlatego warto dowiedzieć się wcześniej, jakie przedmioty wolno nam wywieźć z danego kraju, żeby uniknąć (przykrych) konsekwencji.

Podczas zagranicznych wakacji uwielbiamy kupować pamiątki. Bardzo często nie mamy jednak świadomości, że posiadanie niektórych przedmiotów jest nielegalne albo zwyczajnie nieludzkie.

Największe kary nakładane są na te osoby, które przez granicę chcą przewieźć zagrożone wyginięciem gatunki fauny czy flory lub przedmioty, które zostały z nich wytworzone. Lista znajduje się w załącznikach Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), którą podpisała także Polska. Jeśli któryś z wymienionych okazów znajdzie się w naszej walizce, zostanie skonfiskowany. W najlepszym razie zapłacimy grzywnę, w najgorszym – grozi nam areszt (od 3 miesięcy do 5 lat). Oto pamiątki, których lepiej nie kupować!

Co jest chronione i czego nie wolno przewozić przez granicę:

Wyroby ze skóry (krokodyla, warana, węża z rodziny dusicieli, zebry czy antylopy)
Zanim kupimy pięknie wykonaną pamiątkę ze skóry zwierząt, jak chociażby torebkę, pasek czy buty, dwa razy się zastanówmy. To nie tylko nielegalne, ale też nieludzkie. Co więcej, możemy zapłacić wysoką karę grzywny. 

• Wino z węży
W Azji Południowo-Wschodniej na stosikach można kupić wino z węża. Niektórzy turyści wierzą w ich uzdrawiającą moc, inni cenią je za nietypowy wygląd. Prawdą jest jednak, że przygotowywanie i nabywanie tego typu pamiątek jest po prostu okrutne. Trunek przygotowuje się bowiem zatapiając żywego węża w alkoholu. Jest też potencjalnie niebezpieczne – zdarza się, że wąż nie umiera.

Pamiątki z korali rafotwórczych
Podczas odwiedzania nadmorskich miejscowości nie trudno spotkać ulicznych sprzedawców handlujących suszonymi koralowcami i muszlami morskimi. Bardzo łatwo je też kupić, natomiast nie zawsze łatwo przywieźć do domu. Jeśli chcemy przywieźć biżuterię z koralowców albo muszlę znalezioną na plaży, warto sprawdzić wcześniej najpierw przepisy obowiązujące w danym kraju i upewnić się, czy na pewno to, co przewozimy, jest legalne.

• Wyroby z kości słoni, nosorożców czy hipopotamów
W Azji zdecydowanie nie kupujmy żadnych specyfików medycyny azjatyckiej (mogą zawierać kości tygrysów, żółć niedźwiedzi, rogi nosorożca). Ze względu na ich zawartość mogą zostać skonfiskowane na lotnisku.

Wyroby ze skorup żółwi
Żółwie morskie są gatunkiem zagrożonym, dlatego warto się poważnie zastanowić, zanim kupimy tego typu pamiątkę. Chodzi o wszelkiego rodzaju biżuterię, spinki do włosów, oprawki do okularów czy też produkty z żółwiej skóry. Stoiska z pamiątkami z żółwi można spotkać na przykład w Mozambiku.

• Rzeźbione kości morsów czy wielorybów
Z Ameryki Północnej zakazany jest wywóz rzeźb z kłów morsa czy ozdób z niego wykonanych.

• Wyroby z wełny wikunii i wełny shahtoosh
Warto pamiętać, że z Ameryki Południowej, Środkowej i Karaibów nie wolno przywozić m.in. odzieży i elementów ubioru wykonanych z wełny wikuni.

• Skóra i inne trofea z niedźwiedzi

• Storczyki, kaktusy, agawy
Warto zwracać również uwagę na rośliny, które kupujemy za granicą. Ochroną objęte są niektóre agawy i cyprysy, prawie wszystkie kaktusy i storczyki, szereg roślin drzewiastych z rodziny mahoniowatych.

Ważne: Pełną informację odnośnie ilości, pozwoleń oraz samych przedmiotów, których nie wolno przywozić do Polski znajdziemy na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska ( www.mos.gov.pl)

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC