Zamknij

Tel Awiw: zwiedzanie najbogatszego miasta Izraela

Nina Czochara
28.01.2019 16:23
Tel Awiw
fot. Shutterstock

Tętniąca życiem metropolia. Miejsce nazywane „Nowym Jorkiem Bliskiego Wschodu”. Nowoczesna aglomeracja z klimatem i architekturą całkowicie odmiennymi niż w Jerozolimie. Tel Awiw, choć uchodzi za najmłodsze miasto na Bliskim Wschodzie, może pochwalić się ciekawą historią i atrakcjami.

Tel Awiw, położony na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, jest niezwykłym połączeniem tradycji z nowoczesnością. Metropolia powstała w 1909 roku na peryferiach starożytnego portu morskiego Jaffa. Szybkie tempo rozwoju miasta w krótkim czasie pozostawiło Jaffę z tyłu, która wyraźnie zatrzymała się w arabskiej przeszłości. W dwa lata po powstaniu państwa Izrael te dwa miasta zostały połączone w jedno, otrzymując nazwę Tel Awiw-Jaffa. Co warto tam zobaczyć i kiedy zaplanować wyjazd? Podpowiadamy.

„Białe Miasto” Tel Awiwu

Centralna część Tel Awiwu nazywana jest „Białym Miastem”. Skąd takie określenie? Wszystko za sprawą ponad 4000 śnieżnobiałych budynków wzniesionych w stylu Bauhaus (tzw. architektury funkcjonalnej). Wąskie okna, długie balkony i charakterystyczna biel ścian – to najważniejsze cechy bauhausowych kamienic i willi. Od 2003 roku zespół miejski Białego Miasta Tel Awiwu znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jako największe na świecie skupisko budynków modernistycznych. 

Tel Awiw
fot. Shutterstock

Bauhaus, jak styl architektoniczny, powstał w Berlinie. W 1933 roku, po dojściu do władzy Hitlera, styl ten został przez odrzucony jako niezgodny z „germańskim duchem”. Jego twórcy rozjechali się po świecie, w wielu krajach dając początek modernizmowi w architekturze. Tak też stało się w Tel Awiwie, czego dowody można podziwiać do dziś.

Zobacz także

Jaffa, czyli zabytkowa część miasta

Dzielnica Jaffa, jako najstarsza część miasta, tworzy z nowoczesnymi budynkami centrum Tel Awiwu wyrazisty kontrast. To właśnie tu można przespacerować się po wąskich uliczkach wypełnionych starymi kamienicami i najbardziej klimatycznymi restauracjami. Tutaj też działa najsłynniejszy w mieście pchli targ, na którym wystawione są rozmaite antyki, tkaniny, rzeźby i pamiątki.

Jaffa zasłynęła również jako jeden z najstarszych portów na świecie, który jest wciąż wykorzystywany przez rybaków. Miejsce to jest tłumnie odwiedzane przez turystów za sprawą intrygującego widoku: z jednej strony Jaffa, a z drugiej – nowoczesny Tel Awiw. Warto tu przyjść zwłaszcza o zachodzie słońca, kiedy ta niezwykle oryginalna panorama jest skąpana w pomarańczowo-czerwono-różowych promieniach słońca.

Jaffa Tel Awiw
fot. Shutterstock

W ostatnich latach dzielnica Jaffa podobnie jak cały południowy Tel Awiw przeszła renowację, dzięki której stare, krętki uliczki i zabytkowe dziedzińce odzyskały dawną świetność i mogą uchodzić za najbardziej pożądane przez turystów miejsca w Tel Awiwie.

Plaże Tel Awiwu. Wypoczynek na złotych piaskach

Tel Awiw jest dobrym miejscem dla wielbicieli plażowania. W samym mieście znajdziemy około 14 km piaszczystych plaż. Popularna, szczególnie wśród rodzin, jest Metzitzim Beach – z płytką wodą, miękkim piaskiem i bogatą ofertą barów i restauracji tuż przy plaży. Dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się również plaże Gordon, Frishman i Bograshov – w weekendy trzeba przygotować się na duże liczby wypoczywających.

Tel Awiw
fot. Shutterstock

W Tel Awiwie znajdziemy również specjalne plaże, np. Hof HaDatim dla ortodoksyjnych Żydów, która jest podzielona i w zależności od dnia mogą ją odwiedzać jedynie mężczyźni lub kobiety. Ciekawa wydaje się również plaża Hof HaClavim przeznaczona dla osób wypoczywających z czworonożnymi przyjaciółmi. Wstęp na plaże jest bezpłatny, ale warto mieć na uwadze religijne restrykcje obowiązujące na niektórych plażach w Tel Awiwie.

Zobacz także

Pogoda w Tel Awiwie. Kiedy warto jechać?

Tel Awiw, podobnie jak cały Izrael, słynie z gorącego i suchego lata oraz łagodnej zimy ze sporą ilością opadów. Średnia temperatura powietrza w najzimniejszym miesiącu (styczniu) wynosi ok. 17°C w ciągu dnia i 9°C w nocy, a w najgorętszych (w lipcu i sierpniu) może sięgać nawet 40°C.

Kiedy warto wybrać się do Tel Awiwu? Najlepszym momentem na zwiedzanie miasta jest późna wiosna (kwiecień-maj, ok. 27°C) lub wczesna jesień (październik, ok. 28°C). Klimat zbliżony jest wówczas do polskiego lata i nie powinien być odczuwany jako uciążliwy. Jeśli zdecydujemy się na Izrael zimą, warto pamiętać, że nie dla wszystkich będzie to dobry czas na morskie kąpiele – temperatury wody Morza Śródziemnego wynosi ok. 18°C.

Tel Awiw: informacje praktyczne

Położenie: w środkowo-zachodniej części Izraela, nad Morzem Śródziemnym
Powierzchnia: 51,8 km²
Waluta: szekel izraelski (ILS); na wyjazd warto zabrać euro lub dolary amerykańskie i wymienić je na miejscu na szekle izraelskie – 10 USD = ok. 37 ILS
Loty do Tel Awiwu: Z Warszawy do Tel Awiwu można polecieć za około 300 zł w obie strony, np. linią Ryanair. Czas bezpośredniego lotu z Polski do Izraela to średnio 3 godz. 50 minut.
Wiza: nie jest wymagana przy wyjazdach turystycznych na okres nie dłuższy niż 90 dni. Obowiązkowe jest posiadanie paszportu ważnego od co najmniej 6 miesięcy.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC