Zamknij

To było rekordowo gorące lato w Europie. Słupki rtęci miejscami pokazywały 48,8 stopni Celsjusza

08.09.2021 12:33

Specjaliści z European Union's Copernicus Climate Change Service poinformowali, że lato 2021 było najgorętszym w Europie w historii wszelkich pomiarów. Temperatury powietrza miejscami sięgały 48,8 stopni Celsjusza, a woda w Morzu Śródziemnym pobiła rekord ciepła z dużym zapasem.

Turyści na plaży na Ibizie
fot. JAIME REINA/AFP/East News

Lato powoli dobiega końca, a to też dobry moment na podsumowanie, jak wyglądały najcieplejsze miesiące 2021 roku. Eksperci z Copernicus Climate Change Service, czyli programu zarządzanego przez Unię Europejską, opublikowali na ten temat raport.

Z analizy jasno wynika, że kończące się lato było dotychczas najgorętszym w Europie. Pobite zostały wszelkie rekordy ciepła - w tym temperatury wody w Morzu Śródziemnym. Jesteście ciekawi, jak bardzo zmienił się klimat w stosunku do poprzednich lat? Szczegóły poniżej.

To było rekordowo gorące lato w Europie. Słupki rtęci miejscami pokazywały 48,8 stopni Celsjusza

Lato 2021 to najgorętsze lato w Europie w historii prowadzonych pomiarów. Został pobity niechlubny rekord temperatury - miejscami bowiem słupki rtęci pokazywały 48,8 stopni Celsjusza, co wcześniej się nie zdarzało.

Prócz tego, że lato upłynęło w Europie pod znakiem bardzo wysokiej temperatury, miały tu miejsce też ekstremalne zjawiska pogodowe. Rekordowe poziomy opadów deszczu wywołały śmiertelne powodzie w Niemczech i Belgii. Fale upałów przyczyniły się do pożarów na południu kontynentu

Średnia temperatura od początku czerwca do końca sierpnia była o około 0,1 stopnia Celsjusza wyższa niż w poprzednich najgorętszych latach 2010 i 2018, co stanowi stosunkowo niewielki wzrost. Ale w stosunku do średniej z lat 1991-2020 zanotowano wzrost o cały 1 stopień Celsjusza.

Włochy odnotowały w tym roku temperaturę 48,8 stopni - słupki rtęci pokazały takie wartości 11 sierpnia na Sycylii. Był to prawdopodobnie najgorętszy dzień, jaki kiedykolwiek zarejestrowano w Europie. Wcześniej bowiem rekord wynosił 48 stopni - zapisu dokonano w Atenach w 1977 roku.

Przypominamy, że równie upalnie było w to lato w Hiszpanii, a także w Grecji i Turcji - w tych dwóch ostatnich regionach skończyło się to niszczycielskimi pożarami.

Warto wspomnieć również o Grenlandii, gdzie wzrosty temperatury doprowadziły do opadów deszczu. Już trzeci raz w ciągu całej dekady słupki rtęci w "krainie lodu" wskazywały 14-15 stopni Celsjusza powyżej zera. Konsekwencją tego były ulewy, które doprowadziły do jeszcze bardziej intensywnego topienia się tu lodowców.

Źródło: CNN

loader