Zamknij

To jedyna linia latająca z Europy do Rosji. Wystartowało nowe połączenie dla turystów

15.06.2022 14:24

Air Serbia, jedna z ostatnich linii lotniczych latających bezpośrednio z Europy do Rosji, wystartowała z nowym połączeniem z Belgradu do Soczi. Loty na tej trasie będą realizowane dwa razy w tygodniu. Okazuje się, że planach serbskiego przewoźnika są już kolejne kierunki lotnicze. 

Lotnisko, pasażerowie
fot. Shutterstock

Po falach sankcji nałożonych przez UE za atak na Ukrainę, Rosjanie mają bardzo ograniczoną liczbę kierunków podróżniczych oraz dostępnych linii lotniczych. Jednym z ostatnich przewoźników, który nadal lata z Europy do Rosji, stała się Air Serbia. Przewoźnik ten realizuje obecnie osiem połączeń tygodniowo pomiędzy Belgradem a Moskwą oraz trzy rejsy w ciągu tygodnia do Petersburga. 12 czerwca wystartowały też zapowiadane wcześniej rejsy do Soczi.

Jak to możliwe, że Air Serbia może wciąż obsługiwać te trasy? Serbia nie należy do UE, więc nie musi dołączać do sankcji nałożonych na Rosję przez kraje Wspólnoty. Dzięki temu jej linie lotnicze mogą nadal latać do kraju rządzonego przez Władimira Putina. Działanie przewoźnika już na początku spotkało się z ogromną krytyką ze strony państw Europy Zachodniej. Nie zatrzymało go to jednak przed rozwijaniem swojej siatki lotów do Rosji.

Linia Air Serbia uruchomiła nową trasę do Rosji

Nowa trasa linii Air Serbia z Belgradu do Soczi, czyli największego kurortu nad Morzem Czarnym, wystartowała 12 czerwca. Loty realizowane są dwa razy w tygodniu, w niedziele i piątki, na pokładzie Airbusa A320.

Z Belgradu samoloty wylatują o 23.50, z lądowaniem w Soczi o 03.20 następnego dnia rano. Rejsy powrotne odbywają się w poniedziałki i soboty 04.10 czasu lokalnego. Połączenia realizowane są nocą i rozplanowano je w taki sposób, aby pasażerowie z Rosji mogli przesiąść się w Belgradzie na loty do wielu europejskich miast, takich jak Berlin, Zurych, Dusseldorf, Londyn, Mediolan, Paryż czy Rzym.

Jak już wcześniej wyjaśniał w komunikacie serbski przewoźnik, "loty do Soczi są efektem dużego znaczenia rosyjskiego rynku dla Air Serbia oraz niedostatecznej obsługi tego kierunku turystycznego w bezpośrednich lotach międzynarodowych".

Bilety na rejsy na trasie Belgrad-Soczki dla pasażerów mogą okazać się jednak sporym wydatkiem. Najtańszy bilet w jedną stronę kosztuje ok. 18 900 rubli (ok. 1500 zł).

Air Serbia ma też w planach przywrócenie dwóch innych połączeń do Rosji. Władze linii wysłały już wnioski do rosyjskiego urzędu lotniczego o uruchomieniu na początku lipca rejsów z Belgradu do Krasnodaru oraz Rostowa nad Donem. Są to sezonowe trasy, które były realizowane również w ubiegłym roku.

W tym roku start tych kierunków jest niepewny, bo oba porty znajdują się na liście 11 lotnisk na terenie Rosji wyłączonych obecnie z użytkowania. Jest to związane z faktem, że Krasnodar i Rostów nad Donem to tereny położone w pobliżu objętych działaniami wojennymi obszarami w Ukrainie. 

Źródło: exyuaviation.com, Onet

loader