Zamknij

To najlepsze miasta na wakacje bez alkoholu. Ten ranking może zaskoczyć [LISTA]

24.05.2022 11:32

Jedni nie wyobrażają sobie wakacji bez nielimitowanego dostępu do alkoholu i formuły all inclusive, dla innych dostęp do drinków nie ma zupełnie znaczenia i preferują urlop "bez procentów". To właśnie z myślą o tych drugich powstał ten nietypowy ranking. Na liście znajdziemy popularne miasta z całego świata, gdzie można spędzić udane wczasy bez alkoholu. W zestawieniu nie brakuje zaskoczeń. 

Bangkok, Tajlandia
fot. Shutterstock

Ranking "najlepszych miejsc na wakacje bez alkoholu" przygotowała linia Icelandair. Pod lupę wzięto 55 najpopularniejszych turystycznie miast na świecie, przyznając im punkty w dziesięciu różnych kategoriach. Oceniano m.in. liczbę klubów i barów, roczne spożycie alkoholu, liczbę wieczornych aktywności bez procentów czy możliwość spędzenia czasu w spokojnej atmosferze. W tworzeniu zestawienia uwzględniono także koszt jednego piwa, a także różnicę ceny między piwem a coca-colą, co może zachęcić do bezalkoholowego spędzania czasu. Jakie są wyniki tego nietypowego rankingu?

To najlepsze miejsca na bezalkoholowy urlop 

Na pierwsze miejscu rankingu trafił Denpasar, czyli stolica prowincji Bali w Indonezji. Okazuje się, że miasto to ma najmniejszą liczbę barów i klubów, a także najniższe roczne spożycie alkoholu pośród wszystkich ocenianych miejsc. Atutem okazała się też szeroka oferta wellness oraz atrakcji turystycznych, które nie łączą się ze spożyciem alkoholu. 

Drugie miejsce zajął Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pojawienie się tego miasta raczej nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że chociaż alkohol jest tam obecnie szeroko dostępny i coraz bardziej powszechny, to jego spożycie (ze względu na liczne ograniczenia i zakazy) nadal nie jest wysokie. 

Trzecią pozycję zajął Bangkok. Znalezienie się tak wysoko na liście stolicy Tajlandii, znanej ze swojego głośnego, imprezowego klimatu, jest dość zaskakujące. W tym przypadku sporo dodatkowych punktów przyniosły miastu m.in. dostępność wielu zajęć z medytacji. Jak tłumaczą twórcy rankingu, to pomaga turystom uciec od zgiełku miasta i się wyciszyć, co zapewnia dobre samopoczucie. Wtedy alkohol nie jest już potrzebny.

Na liście, w pierwszej dziesiątce, znalazły się też: Tokio, Phuket, Szanghaj, Rzym, Marrakesz, Hanoi i Stambuł

Ciekawie prezentuje się też zestawienie dotyczące wyłącznie Europy. Najlepszymi miastami na wakacje bez alkoholu są tutaj kolejno: Rzym (Włochy), Stambuł (Turcja), Reykjavik (Islandia), Londyn (Wielka Brytania), Sztokholm (Szwecja), Budapeszt (Węgry), Oslo (Norwegia), Ateny (Grecja), Amsterdam (Holandia) i Lizbona (Portugalia). 

Linia Icelandair opublikowała również listę miast z największym spożyciem alkoholu w Europie. Tu zwycięzcą okazała się Praga, gdzie przeciętny mieszkaniec wypija rocznie aż 14,45 l alkoholu. Dalej na liście pojawiły się Berlin, Hamburg, Dublin, Barcelona, Walencja, Malaga, Paryż czy Wiedeń. 

20 najlepszych miast na wakacje bez alkoholu [LISTA]

 1. Denpasar, Indonezja
 2. Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie
 3. Bangkok, Tajlandia
 4. Tokio, Japonia
 5. Phuket, Tajlandia
 6. Szanghaj, Chiny
 7. Rzym, Włochy
 8. Marrakesz, Maroko
 9. Hanoi, Wietnam
 10. Stambuł, Turcja
 11. Toronto, Kanada
 12. Miasto Meksyk, Meksyk
 13. Reykjavik, Islandia
 14. Seul, Korea Południowa
 15. Huaraz, Peru
 16. Nowy Jork, USA
 17. Tel Awiw, Izrael
 18. Auckland, Nowa Zelandia
 19. Phnom Penh, Kambodża
 20. Londyn, Wielka Brytania

Źródło: traveldailynews.com, Fly4free