Zamknij

8 najciekawszych tradycji bożonarodzeniowych w Europie

24.12.2020 12:00
prezenty
fot. Shutterstock

Choinka ozdobiona pajęczyną, rzucanie jedzeniem w sufit w czasie kolacji wigilijnej i ukrywanie mioteł? Te tradycje bożonarodzeniowe, kultywowane w różnych krajach Europy, mogą naprawdę zadziwić. 

Co kraj, to obyczaj - w święta Bożego Narodzenia to powiedzenie nabiera dodatkowego sensu. Niektóre tradycje świąteczne są naprawdę zaskakujące. Oto 8 najciekawszych tradycji bożonarodzeniowych w Europie

1. Ukraina: pajęczyna na choince

Na Ukrainie choinkę trzeba obowiązkowo przystroić... sztuczną pajęczyną. Taki zwyczaj ma przynieść domowi szczęście i dobrobyt na kolejny rok. Tradycja wywodzi się od opowieści o biednej kobiecie, której nie było stać na udekorowanie świątecznego drzewka. Po przebudzeniu się w bożonarodzeniowy poranek spostrzegła, że pająk przystroił jej choinkę pięknie utkaną siecią. Niedługo potem sieć zamieniła się w złoto i kobieta stała się bogata. Dziś nie trzeba szukać całej pajęczyny - wystarczy ukryć w drzewku plastikowego pająka, który ma zapewnić dostatek w nadchodzącym roku.

Pajęczyna
fot. Flickr
Zobacz także

2. Słowacja: rzucanie jedzeniem w Boże Narodzenie

Zaskakującą tradycją jest ta kultywowana u naszego południowego sąsiada. Na czym polega? Na początku wigilijnej kolacji głowa rodziny nabiera na łyżkę jedną z przygotowanych potraw, po czym… rzuca nią w sufit! Do wyboru ryba, zupa z kwaśnej kapusty czy drożdżowe kuleczki posypane makiem. Im więcej jedzenia pozostanie na suficie, tym więcej szczęścia czeka domowników w nadchodzącym roku.

Stół wigilijny
fot.

3. Niemcy: ogórek zamiast gwiazdy

Na Ukrainie na choince wiesza się pajęczynę, a w Niemczech... ogórek. Zieloną ozdobę z dmuchanego szkła (w kształcie ogórka) warto najpierw ukryć w gałęziach choinki. Dziecko, które znajdzie ozdobę jako pierwsze, dostaje dodatkowy prezent i ma gwarantowane szczęście przez następny rok. 

4. Łotwa: 12 dni prezentów

Takie zwyczaj z pewnością spodobałby się dzieciom z całego świata. Łotewski Święty Mikołaj, nazywany "Big Zimmer", obdarowuje prezentami nie jednego dnia, ale aż 12 świątecznych dni z rzędu! To bez wątpienia najbardziej zapracowany Święty Mikołaj w Europie. 

Prezenty świąteczne
fot. Pixabay

 

Zobacz także

5. Norwegia: ukrywanie mioteł i szczotek

W Norwegii w pierwszy dzień świąt zabronione jest sprzątanie. Szczotki, miotły i mopy muszą być schowane. Wszystko po to, by nie ukradły je złowrogie wiedźmy i nie przyniosły nieszczęścia na kolejny rok.  

6. Czechy: wigilijne wróżby

W Czechach samotne panie właśnie w Wigilię, a nie w Andrzejki, wróżą sobie zamążpójście. Po wejściu do domu, dziewczęta stają tyłem do drzwi wejściowych i rzucają obuwiem przez ramię. Jeśli but spadnie tyłem do drzwi, wtedy właścicielka pozostanie panną przez następny rok. Jeśli jednak but skieruje się noskiem do wejścia, wtedy pora przygotować się do przyszłorocznego wesela.

Zobacz także

7. Włochy: wiedźma przynosząca prezenty

Miłośnicy św. Mikołaja z pewnością nie byliby zadowoleni. W mieście Urbania we Włoszech prezenty rozdaje Befana – wiedźma z zakrzywionym nosem. Niegrzecznym dzieciom nie zostawia rózgi, ale węgiel, cebulę lub czosnek.

Befana Włochy
fot. Shutterstock/ Pamiątki przedstawiające Befanę

8. Portugalia: kolacja dla zmarłych w Boże Narodzenie

W Polsce pozostawiamy przy wigilijnym stole miejsce dla "niespodziewanego wędrowca". Mieszkańcy Portugalii idą w tej tradycji o kilka kroków dalej - dla nich święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas radości z narodzin, ale także celebrowania pamięci o tych, którzy odeszli. Podczas kolacji Portugalczycy zostawiają dla zmarłych nakrycie - nie jest jednak ono puste, lecz pełne jedzenia - w ten sposób pragną obdarować umarłych, wierząc, że ich pamięć i szczodrość zapewni im spokojny, szczęśliwy nowy rok.

 

Zobacz także