Zamknij

Tragedia w Chorwacji. Turystka została porażona piorunem na plaży

23.08.2022 12:10

48-letnia turystka na oczach córki została porażona piorunem na plaży w Chorwacji. Kobieta doznała licznych urazów i poparzeń. Jej stan jest krytyczny.

Tragedia w Chorwacji. Turystka została porażona piorunem na plaży
fot. SHUTTERSTOCK

Do tego dramatycznego zdarzenia doszło w minioną sobotę 20 sierpnia. Incydent miał miejsce na plaży Kašjuni położonej w wakacyjnej miejscowości Split w Chorwacji.

Zobacz także: Polak spadł kilkadziesiąt metrów w rejonie Rysów. Turysta był kompletnie pijany

Tragedia w Chorwacji. Turystka została porażona piorunem na plaży

Jak podaje portal thesun.co.uk, turystka z Wielkiej Brytanii i jej córka opalały się na plaży. Po południu pogoda drastycznie się zmieniła. Kiedy kobiety próbowały udać się do pobliskiego hotelu i tam przeczekać burzę, 48-latka została porażona piorunem. 

Dziewczynka zaczęła krzyczeć. Przechodnie, słysząc wrzask dziecka, rzucili się na pomoc. Na miejscu zdarzenia pojawił się też medyk, który akurat pracował przy triathlonie odbywającym się na plaży obok. Mężczyzna udzielił kobiecie pierwszej pomocy. Portal standard.co.uk podaje, że piorun miał uderzyć w naszyjnik kobiety.

Portal dailymail.co.uk poinformował, że na ratunek ruszyli również kelnerzy pracujący w pobliskim barze. Jeden z nich powiedział: "Wszyscy beztrosko opalali się na plaży, a chwilę później niebo zrobiło się czarne jak noc i pojawiła się potężna burza". 

48-latka została przewieziona do szpitala w Splicie. Jej stan jest krytyczny. Turystka ma liczne urazy głowy i oparzenia.

Brytyjka doznała zatrzymania akcji serca z powodu uderzenia pioruna. Na szczęście resuscytacja rozpoczęła się natychmiast na plaży i była kontynuowana w karetce. Stan pacjentki jest stale monitorowany. Niestety jej życie wciąż jest zagrożone - powiedział dr Mileva Frankic w rozmowie z "The Sun".

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych oświadczył, że rodzina poszkodowanej ma zapewnione wsparcie. 

Jak zachować się podczas burzy?

Polska policja przypomina, aby podczas burzy nigdy nie kłaść się na ziemi na otwartej przestrzeni. "Natychmiast przyjmij pozycję kuczną, stawiając stopy mocno przyciśnięte do siebie i obejmując rękami kolana" - czytamy w komunikacie.

Najlepiej szukać schronienia pomiędzy skałami lub w naturalnych zagłębieniach terenu. Należy unikać przebywania pod drzewami, w gęstym zagajniku, na skraju lasu oraz pod drewnianymi słupami linii energetycznych.

Zobacz także: Awantura na pokładzie samolotu linii Ryanair. Pasażerowie obezwładnili agresywnego mężczyznę

RadioZET.pl/thesun.co.uk/standard.co.uk/dailymail.co.uk/podkarpacka.policja.gov.pl/o2.pl