Zamknij

Tropikalna burza Ida szaleje na Atlantyku. Może przerodzić się w niszczycielski huragan

27.08.2021 13:55
Burza tropikalna na Atlantyku
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

Na Atlantyku uformowała się dziewiąta burza tropikalna w tym roku. Ida, jak został nazwany ten żywioł, już szaleje na oceanie, stanowiąc bardzo duże zagrożenie. Według prognoz, gdy burza zbliży się do wybrzeży Stanów Zjednoczonych, przerodzi się w potężny i niebezpieczny huragan. 

Burza tropikalna Ida wędruje po Oceanie Atlantyckim. Przewiduje się, że już wkrótce stanie się huraganem i będzie siać spustoszenie w Zatoce Meksykańskiej, ostatecznie docierając do USA. Moment zejście Idy na ląd w Luizjanie lub Missisipi może zbiec się z rocznicą uderzenia huraganu Katrina.

Ida. Tropikalna burza zagraża USA

Ida, czyli dziewiąta burza tropikalna podczas atlantyckiego sezonu huraganów w 2021 r., obecnie znajduje się około 50 kilometrów na północny wschód od Wielkiego Kajmanu. Silny wiatr osiąga tam prędkość 40 mil, czyli około 65 kilometrów na godzinę.

W najbliższym czasie silne opady deszczu spodziewane są na Jamajce i Kajmanach. Amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (NHC) ostrzega, że żywioł może przynieść także powodzie błyskawiczne oraz lawiny błotne.

Ida najpierw ma uderzyć w Kubę. Następnie, w sobotę, dotrze nad Zatokę Meksykańską, osiągając siłę huraganu. Późnym wieczorem w niedzielę lub w poniedziałek rano dotrze do Luizjany lub Missisipi.

Stany Zjednoczone szykują się na nadejście żywiołu. Gubernator Luizjany John Bel Edwards ogłosił stan wyjątkowy.

Rocznica uderzenia huraganu Katrina

Jeśli Ida zejdzie na ląd w niedzielę, dla wielu Amerykanów będzie to wyjątkowo symboliczna data. 29 sierpnia 2005 roku w Luizjanę uderzył jeden z najsilniejszych i najbardziej niszczycielskich huraganów w historii – Katrina.

Cyklon ten uformował się na Bahamach, wkrótce potem przeszedł przez południową Florydę, powodując pierwsze ofiary śmiertelne. Po przejściu nad Zatoką Meksykańską prędkość wiatru wzrosła do ponad 250 kilometrów na godzinę.

Żywioł spowodował największe zniszczenia w Nowym Orleanie - system przeciwpowodziowy okazał się niewystarczający, przez co zalane zostało 80 proc. miasta. W wyniku huraganu Katrina zginęło ponad 1,8 tysiąca osób, około 700 osób zostało uznanych za zaginione.

Źródło: TVN Meteo, PAP