Zamknij

Trzęsienie ziemi w Fukushimie. Wstrzymano ruch pociągów, rząd szacuje straty

19.04.2022 12:08
Fukushima
fot. Shutterstock

19 kwietnia rano dwie prefektury w Japonii nawiedziło trzęsienie ziemi. Zjawisko o sile 5,4 w skali Richtera zarejestrowano m.in. w Fukushimie. Wiadomo, że ruch kolejowy został wstrzymany na jakiś czas, ale na razie rząd podał informację, że nie odnotowano żadnych szkód.

We wtorek rano Japonię nawiedziło trzęsienie ziemi. Specjaliści zarejestrowali wstrząsy o sile 5,4 w prefekturach Ibaraki i Fukushima. Zjawisko nawiedziło te rejony ok. godz. 8:15 rano. Japoński rząd podał, że na razie nie zanotowano żadnych szkód, ale wciąż prowadzone są działania w zakresie ustalenia skutków tego zdarzenia.

Wiadomo na pewno, że na niedługi czas wstrzymany został ruch pociągów. Agencja Meteorologiczna podała też, że nie ma żadnego zagrożenia tsunami. Warto dodać, że jeden z regionów dotkniętych trzęsieniem ziemi to Fukushima, w której w 2011 roku w wyniku takiego samego zjawiska doszło do katastrofy w Elektrowni Atomowej Fukushima Nr 1.

Zobacz także: Do miasta dotkniętego katastrofą nuklearną po 10 latach wracają mieszkańcy. W Fukushimie znów można nocować

Trzęsienie ziemi w Fukushimie. Wstrzymano ruch pociągów, rząd szacuje straty

W połowie marca pisaliśmy o trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło Fukushimę w Japonii. Wówczas tysiące ludzi zostało bez prądu, a służby ostrzegały mieszkańców przed możliwością pojawienia się tsunami. Tym razem doszło do takiego samego zjawiska, ale Japończycy mogą być spokojni, gdyż nie przyniosło ono żadnych poważnych skutków.

19 kwietnia ziemia zatrzęsła się w prefekturach Ibaraki i Fukushima. Specjaliści oszacowali, że zjawisko miało siłę 5,4 i powstało w śródlądowej części Fukushimy na głębokości około 93 kilometrów.

W wyniku tego fenomenu został wstrzymany ruch pociągów Tohoku Shinkansen, ale chwilę później wznowiono ich działanie. Pasażerowie mogli spotkać się z opóźnieniami sięgającymi maksymalnie 10 minut. 

Rząd wciąż szacuje ewentualne szkody, ale podaje też, że mieszkańcy dotychczas żadnych nie zgłaszali. Co ważne, według operatorów nie stwierdzono również żadnych nieprawidłowości w elektrowni atomowej Tokai nr 2 na wybrzeżu prefektury Ibaraki, a także w elektrowniach jądrowych Fukushima nr 1 i 2.

Wtorkowe trzęsienie ziemi miało miejsce nieco ponad miesiąc po trzęsieniu ziemi z 17 marca, które również zanotowano u wybrzeży Fukushimy. W wyniku zjawiska zginęły trzy osoby, a 241 innych zostało rannych. Ponad 19 tys. domów w prefekturach Miyagi i Fukushima zostało uszkodzonych przez wstrząsy, które nawiedziły północno-wschodnie wybrzeże Japonii.

Źródło: Reuters/Japan Times