Zamknij

Wakacje 2022 w Turcji. Jakie obostrzenia i o czym pamiętać przed podróżą? [RESTRYKCJE]

07.04.2022
Aktualizacja: 07.04.2022 15:25

Turcja od lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków urlopowych Polaków. W dobie pandemii koronawirusa wiele osób zastanawia się jednak, czy wyjazd do tego kraju jest bezpieczny i jakie obowiązują obostrzenia dla turystów. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą w planowaniu wakacji 2022 w Turcji. 

Antalya plaża
fot. Shutterstock

Planujesz wakacje 2021 w Turcji? Przed podróżą sprawdź najważniejsze informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej w tym kraju oraz obowiązujących obostrzeń.

Turcja. Dla kogo obowiązkowy test na Covid-19?

Od 1 czerwca 2021 roku przed wjazdem do Turcji wymagane jest okazanie negatywnego wyniku testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą lub negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego z ostatnich 48 godzin przed przylotem.

Zwolnieni z obowiązku przedstawiania negatywnego wyniku testu przed wjazdem do Turcji są:

  • dzieci w wieku poniżej 12 lat;
  • osoby, które mają zaświadczeniu o przyjęciu dwóch dawek szczepionek (nie wcześniej niż 14 dni przed podróżą);
  • osoby, które przechorowały Covid-19 w ciągu 6 miesięcy przed przylotem i mają odpowiednie zaświadczenie. 

Zmiany dotyczą podróżnych przekraczających granice lądowe, morskie i powietrzne Turcji. 

Wakacje 2021 w Turcji. Formularz lokalizacyjny i ubezpieczenie zdrowotne

Władze Turcji przypominają, że w ciągu 72 godzin przed wyjazdem na teren tego kraju każdy podróżujący musi wypełnić formularz dostępny na stronie Ministerstwa Zdrowia Republiki Turcja https://register.health.gov.tr/. 

Po wypełnieniu formularza, system generuje tzw. kod HES, który należy okazywać przy wejściu do większości miejsc publicznych, w tym centrów handlowych, sal koncertowych, restauracji itp. Kod HES pozwala również na zakup biletów lotniczych, kolejowych oraz autobusowych w tureckim transporcie krajowym.

Podróżny, który nie wypełni formularza lub poda nieprawdziwe dane, może spotkać się z sankcjami prawnymi i administracyjnymi, w tym może nie zostać wpuszczony do Turcji. Wymóg ten nie dotyczy podróży tranzytowych przez Turcję.

MSZ przypomina, że osoby podróżujące do Turcji zobowiązane są posiadać ubezpieczenie medyczne pokrywające koszty leczenia na COVID-19.

Turcja. Czy konieczna jest wiza turystyczna?

Obywatele Polskim, którzy podróżują do Turcji turystycznie na okres do 90 dni, nie muszą mieć wiz turystycznych. Konieczne jest jednak posiadanie paszportu, który musi być ważny jeszcze przez minimum 150 dni od dnia wjazdu.

Osoby, które mają paszport tymczasowy lub udają się do Turcji w celu innym niż turystyczny, muszą wcześniej skontaktować się z Ambasadą Turcji w Warszawie.

Turcja 2021. Czy trzeba nosić maseczki?

W wielu miastach Turcji obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w zatłoczonych miejscach publicznych – szczególnie na targowiskach czy w marketach. 

Nakaz noszenia maseczek obowiązuje w przestrzeni zamkniętej i w środkach transportu publicznego – w tym również w taksówkach i na promach. Nieprzestrzeganie tych zasad grozi mandatem.

Turcja. Jak wygląda pobyt w hotelach i na plażach? 

  • Została zwiększona liczba pracowników w hotelu - personelu sprzątającego, kelnerów i personelu medycznego.  Wszyscy pracownicy  są zobowiązani do noszenia masek.
  • Wszystkie hotele muszą przejść obowiązkową certyfikację. Jest to potwierdzenie, że dany obiekt spełnia odpowiednie wymogi sanitarne dla zapewnienia bezpiecznego wypoczynku gościom.
  • Wraca samoobsługa w restauracjach – ponownie można samemu nakładać sobie jedzenie z bufetów oraz korzystać z ekspresów do kawy i herbaty.
  • Jeśli u kogoś zdiagnozowane będzie zakażenie, jego pokój będzie specjalnie dezynfekowany i nie będzie mógł być zajmowany przez innych gości przez 72 godziny.
  • W recepcji i lobby hotelowym będzie zmniejszona liczba stolików i foteli, aby zachować bezpieczne odległości między gośćmi.
  • Strefy basenowe mają być dostępne dla gości przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa.
  • Liczba leżaków na plażach i przy basenach ma być zmniejszona.

Źródło: gov.pl, fly.pl