Zamknij

Turcja Egejska: co zobaczyć i gdzie spędzić wakacje? Top 7 najciekawszych miejsc i atrakcji

06.05.2022 15:24

Turcja Egejska przyciąga turystów fantastyczną pogodą, ruinami starożytnych miast oraz romantycznym wybrzeżem pełnym zatoczek i piaszczystych plaż. Bodrum nazywane „tureckim Saint-Tropez”, Kusadasi z malowniczym portem, Marmaris będące centrum rozrywkowym regionu i miasto Efez widniejące na liście UNESCO. Turcja Egejska to jeden z najbardziej gościnnych zakątków Turcji. 

Bodrum, Turcja Egejska
fot. Shutterstock

Turcja Egejska znajduje na zachodzie kraju i ciągnie się, jak sama nazwa wskazuje, wzdłuż wybrzeża Morza Egejskiego – od Izmiru aż po Marmaris. W odróżnieniu od popularniejszej i bardziej zatłoczonej Riwiery Tureckiej linia brzegowa jest tutaj mocno urozmaicona, a zarazem piękniejsza krajobrazowo. Znajdziemy to zarówno skaliste zakątki i romantyczne zatoczki, jak i piaszczyste oraz piaszczysto-żwirowe plaże. Jeżeli chodzi o temperatury, to ta część wybrzeża Turcji jest nieco łagodniejsza, a wysokie temperatury latem (powyżej 30°C) są mniej dokuczliwe. 

Turcja Egejska zadziwia swoją historią i dziedzictwem kulturowym. W czasach antycznych, jak i jeszcze w XX wieku, tereny te zamieszkiwali Grecy. Ich wpływy można zobaczyć do dziś w architekturze – dowodem na to jest pięknie zachowany Efez. Zresztą sama bliskość Grecji pozwala zwiedzić jej cudowne wyspy podczas wycieczek statkiem – rejs z Bodrum na pobliską wyspę Kos trwa zaledwie 20 minut. Na zachodnie wybrzeże Turcji samoloty latają z Polski aż na trzy różne lotniska – do Dalamanu, Bodrum oraz Izmiru. 

Bodrum: „tureckie Santorini”

Bodrum to bez wątpienia jedno z najbardziej urokliwych miejsc na wybrzeżu Morza Egejskiego. Jedni nazywają je „tureckim Saint-Tropez” za sprawą niesamowitych kąpielisk, inni „tureckim Santorini” dzięki urokliwym, białym domkom i klimatycznym uliczkom. Ale Bodrum przyciąga nie tylko swoją urodą, ale też ciekawą ofertą hotelową z luksusowymi obiektami oraz bogatym życiem nocnym – pełno tu restauracji, klubów i barów.

Bodrum - Turcja Egejska
fot. Shutterstock

Sporą popularnością wśród turystów cieszy się dyskoteka na katamaranie – podczas nocnego rejsu po zatoce można tańczyć pod gołym niebem i podziwiać widoki na oświetlone miasto. Bodrum może pochwalić się też niezwykłymi, greckimi i rzymskimi zabytkami. Wśród najcenniejszych trzeba wymienić XV-wieczny zamek św. Piotra, ruiny Halikarnas z grobowcem Mauzolosa czy antyczny amfiteatr położony na zboczu wzgórza Göktepe. 

Marmaris: na styku mórz

Ten popularny wśród turystów kurort Turcji Egejskiej znajduje się na pograniczu Morza Egejskiego i Śródziemnego. Długi pas piaszczystego wybrzeża z widokiem na wysokie górskie szczyty tworzy jedną z najatrakcyjniejszych krajobrazowo części tureckiego wybrzeża. Wielbiciele długich spacerów mają do dyspozycji niemal 9-kilometrową promenadę, która prowadzi do centrum Marmaris. 

Marmaris
fot. Shutterstock

Oprócz wspaniałych widoków, wielkich kompleksów hotelowych i turystycznych atrakcji, miejsce słynie z bogatej oferty rozrywkowej. Marmaris jest ulubionym punktem dla wielbicieli nocnego życia. Popularnym miejscem jest tzw. Bar Street, czyli Ulica Barów. Tutaj zdecydowanie nie można narzekać na brak barów, klubów, restauracji i rozmaitych dyskotek, w których zabawa trwa do białego rana.

Zobacz także: Antalya to ulubiony kierunek wakacyjny Polaków. Odkrywamy najciekawsze atrakcje i plaże

Efez: antyczne miasto UNESCO

Efez, najlepiej zachowane starożytne miasto na zachodnim wybrzeżu Turcji, wraz ze swoimi zabytkami zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Założone ok. 3000 lat p.n.e. pełniło w latach świetności funkcję portu oraz dużego ośrodka handlu. Wśród najcenniejszych zabytków tego miejsca trzeba wymienić świątynię Artemidy (jeden z siedmiu antycznych cudów świata), Bibliotekę Celsusa, bramę Herkulesa czy wielki teatr grecki.

Efez
fot. Shutterstock

W Efezie ostatnie lata życia spędził św. Jan i najprawdopodobniej tam powstała Ewangelia oraz Apokalipsa. Ruiny miasta położone są ok. 35 km na północny wschód od popularnego kurortu Kusadasi. 

Oludeniz: bajeczna laguna w Turcji Egejskiej

To słynna zatoka z oszałamiająco piękną, niemal rajską laguną. Otoczona z trzech stron górami, ze żwirową plażą i krystalicznie czystą wodą przyciąga latem tłumy turystów. Sama nazwa Oludeniz oznacza „spokojne morze” - nie bez powodu, bo woda jest praktycznie bez fal, dzięki czemu idealnie nadaje się dla rodzin z dziećmi.

Oludeniz
fot. Shutterstock

Na odważniejszych czeka niesamowita atrakcja – z pobliskiej góry Babadağ można skoczyć ze spadochronem (oczywiście w towarzystwie zawodowego instruktora) lub skorzystać z lotu paralotnią. 

5. Kusadasi: międzynarodowy klimat

Dawna wioska rybacka, obecnie znany kurort turystyczny, jest doskonałym miejscem wypadowym do zwiedzenia całego wybrzeża Morza Egejskiego. Tu tutaj znajduje się znany port, z którego każdego dnia wypływają statki wycieczkowe do pobliskiego Efezu. Liczne jachty kołyszące się na morzu przywołują skojarzenia z Lazurowym Wybrzeżem, a długie piaszczyste plaże zachęcają do wypoczynku.

Kusadasi
fot. Shutterstock

Kusadasi oferuje też bogate życie nocne oraz klimat międzynarodowego kurortu – na miejscu znajdują się liczne kompleksy hotelowe, restauracje, bazary i sklepiki z różnorodnymi pamiątkami. Miasto ożywa wieczorami – w knajpkach i ekskluzywnych klubach zabawa trwa do samego rana. 

6. Troja: śladami antycznej Turcji

To miasto niemal każdy kojarzy ze słynną wojną trojańską opisaną w poemacie „Iliada”. To tu miał rozegrać się jeden z najsłynniejszych pojedynków – Achillesa z Hektorem. Do dzisiaj zachowała się imponująca figura konia trojańskiego. 

Troja
fot. Shutterstock

Do XX wieku sądzono, że Troja jest wyłącznie wymysłem Homera. Odkryte ruiny miasta zostały wpisane na listę UNESCO.

7. Pergamon: najpiękniejsze miasto Hellady

To dawna stolica państwa Attalidów z III wieku p.n.e. i jedno z najpiękniejszych miast hellenistycznych i atrakcja Turcji Egejskiej. Wśród budowli wznoszących się na wzgórzu na szczególne wyróżnienie zasługuje biblioteka. Do dziś zachowały się również m.in. teatr, fragmenty świątyni Dionizosa, ruiny sanktuarium Asklepiosa czy częściowo zrekonstruowana świątynia Trajana. Pozostałości te można podziwiać na akropolu, powyżej współczesnego miasta Bergama, ok. 20 km od wybrzeża Morza Egejskiego.

Pergamon - Turcja
fot. Shutterstock