Zamknij

Turcja chce zmienić profil turystyczny odwiedzających. Wszystko dlatego, że plażowicze wydają tutaj mniej

18.05.2022 14:59
Turyści w Turcji
fot. Shutterstock

Rząd Turcji - kraju, który wiele osób obiera jako swój cel na wakacje - zamierza zmienić swoją politykę turystyczną do 2023 roku. Jak podaje portal Fly4free, do tego czasu chce zachęcić do przyjazdu osoby, które są zainteresowanie zwiedzaniem, a niekoniecznie plażowaniem.

Turcja to państwo położone w Azji Zachodniej na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie Południowo-Wschodniej, ze stolicą w Ankarze. Ten wyjątkowy kraj ma dostęp m.in. do Morza Śródziemnego oraz Czarnego, ale też oferuje mnóstwo atrakcji, ciekawej kultury, historii, a także pyszne jedzenie. Panuje tutaj dobra pogoda z przyjemnymi temperaturami, co zachęca turystów z całego świata do przyjazdu.

Większość przyjezdnych jednak korzysta z tutejszych piaszczystych plaż i dominującego słońca. A rząd Turcji chce to zmienić. Od 2023 roku zamierza stawiać na przybyszów, którzy przyjeżdżają tutaj, aby zwiedzać i poznawać kulturę.

Turcja chce zmienić profil turystyczny odwiedzających. Wszystko dlatego, że plażowicze wydają tutaj mniej

Władze Turcji chcą zmienić profil turystycznych odwiedzających kraj osób. Od 2023 roku zamierzają stawiać na tych, którzy przyjeżdżają tutaj zwiedzać i poznawać kulturę, a nie plażować. Ten ambitny plan nie wziął się znikąd.

Otóż okazuje się, że większość przyjezdnych korzysta w Turcji przede wszystkim z piaszczystych plaż, turkusowej wody i kąpieli słonecznych. A nie na tym zależy rządowi. Chce on bowiem, aby turyści zostawiali w kraju pieniądze, które wzmocnią gospodarkę. Jak to się ma do zmiany profilu turysty? Otóż okazuje się, że ten, który przyjeżdża zwiedzać, zostawia w państwie więcej pieniędzy niż klasyczny urlopowicz wypoczywający nad basenem.

Jak podaje portal Fly4free, w wielu wakacyjnych krajach aż 40 proc. turystów zwiedza zabytki i poznaje lokalną kulturę. W Turcji z kolei grupa ta stanowi zaledwie 20 proc. W związku z tym rząd zamierza promować swoje atrakcje turystyczne - w tym miasteczka archeologiczne, historię czy kulturę. Będzie też kładł nacisk na zachęcanie ludzi do odwiedzania tureckich miast, np. Stambułu.

Co o tym sądzicie?

Źródło: Fly4free