Zamknij

Turcja zaostrza restrykcje. Pełny lockdown w weekendy i godzina policyjna

30.03.2021 12:44

Turcja podjęła decyzję o zaostrzeniu obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa. To efekt rosnącej liczby zakażeń w tym kraju. Prezydent, Recep Tayyip Erdogan, zapowiedział, że w czasie Ramadanu w kraju będą obowiązywać nowe restrykcje. 

Turcja - wakacje
fot. Shutterstock

Turcja przez lata była jednym z najpopularniejszych kierunków urlopowych Polaków. I wiele wskazuje na to, że to się nie zmieni. Jak pokazują dane przekazane przez portal Wakacje.pl, pośród rezerwacji wyjazdów na okres od 1 kwietnia do 31 października (czyli na trwający w biurach podróży sezon lato 2021) największą popularnością wśród turystów z Polski cieszy się właśnie Turcja

Planując wakacje, warto jednak sprawdzić aktualne informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej oraz obowiązujących obostrzeń. Szczególnie w zbliżającym się okresie Ramadanu. 

Turcja zaostrza restrykcje na czas Ramadanu

Prezydent Turcji zapowiedział, że podczas Ramadanu, który rozpoczyna się 13 kwietnia, a zakończy 12 maja, będzie obowiązywać pełen lockdown w weekendy, a restauracje będą serwować jedzenie tylko na wynos lub w formie dostawy.

W całym kraju będzie także obowiązywała godzina policyjna od 21.00 do 5.00.

– Największe miasto Turcji, Stambuł i stolica Ankara, należą do miast wysokiego ryzyka – wyjaśniał Erdogan.

Dodał, że 80 proc. z prawie 84 milionów obywateli kraju mieszka w miastach wysokiego ryzyka.

Zobacz także

Wakacje w Turcji. Jakie restrykcje dla podróżujących?

Od 28 grudnia do 15 kwietnia wszystkie osoby przyjeżdżające do Turcji muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa przeprowadzonego w ciągu 72 godzin przed ich przybyciem. Pasażerowie bez takiego zaświadczenia nie będą mogli wejść na pokład samolotu do Turcji.  

Nowe wymagania obowiązują wszystkich podróżnych korzystających nie tylko z transportu lotniczego, ale też morskiego. Osoby, które przybędą do kraju bez testów, zostaną poddane kwarantannie. 

Co więcej, zaleca się wszystkim podróżującym wcześniejsze wykupienie ubezpieczenia medycznego obejmującego koszty leczenia COVID19. W przypadku jego braku turysta sam musi pokryć koszty leczenia w szpitalu w Turcji.

loader

Źródło: RadioZET.pl/ gov.pl, PAP