Zamknij

Atak zimy w Turcji. Miasta przykryte śniegiem i paraliż komunikacyjny

19.01.2021 11:45
Zima w Turcji
fot. Osman Orsal/Xinhua News/East News

Turcja, kojarzona głównie z wypoczynkiem na słonecznych plażach, teraz zmaga się z atakiem zimy. Chociaż na samym wybrzeżu nie zobaczymy śniegu, nie brakuje go w Stambule czy w słynącej z księżycowych krajobrazów Kapadocji. Sieć obiegły zdjęcia i nagrania Turcji w zimowej odsłonie.  

Zima w ostatnim czasie zaskakuje mieszkańców wielu krajów. Jeszcze niedawno rekordowe opady śniegu sparaliżowały Hiszpanię. Biały puch przykrył teraz również Grecję, którą jeszcze tydzień temu nawiedziła fala upałów. Z kolei na południu Rumunii  spadło ostatnio tyle śniegu, że mieszkańcy niektórych regionów zostali uwięzieni w domach. Śnieg pojawił się nawet na Saharze i w jednym z regionów Arabii Saudyjskiej. 

Teraz przyszła pora na Turcję. W mediach społecznościowych nie brakuje zdjęć i nagrań ukazujących niecodzienny, zimowy obraz kraju kojarzącego się głównie ze słonecznymi wakacjami. 

Turcja pod śniegiem

Zima najbardziej zaskoczyła mieszkańców Stambułu. W największym mieście Turcji nie tylko zanotowano wyjątkowo niskie temperatury, ale też pojawił się śnieg. Silne opady i mróz spowodowały ogromny paraliż komunikacyjny. 

Biały puch pokrył całe miasta, drogi i ulice były bardzo śliskie, przez co często dochodziło do wypadków. Dużym utrudnieniem był także silny wiatr. 

Równie zaskakujący widok był w miasteczku Zonguldak, położonym nad Morzem Czarnym. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia, widząc biały krajobraz dookoła i ponad metrowe zaspy. Jak podano w opisie do zdjęć, "w mieście panuje ogromny entuzjazm, mieszkańcy są zachwyceni tą niecodzienną pogodą". 

Kapadocja w zimowej odsłonie

Śnieg przykrył również Kapadocję, czyli popularną turystycznie krainę słynącą z księżycowych krajobrazów. To miejsce, w którym przez miliony lat, na skutek erozji tufowych skał wulkanicznych, przyroda wyrzeźbiła niesamowitą, niemal baśniową scenerię. Tutejszy krajobraz przypomina „teatr przyrody” z mistrzowską grą świateł, cieni i kolorów. 

I chociaż trudno wyobrazić sobie, że kraina ta może wyglądać jeszcze piękniej, okazało się, że to możliwe. Kapadocja pokryta białym puchem prezentuje się naprawdę magicznie. Można się o tym przekonać, podziwiając zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych. 

Według prognoz pogody zima w Turcji nie utrzyma się zbyt długo. Już w przyszłym tygodniu temperatura w Stambule ma wzrosnąć do około 10 st. Celsjusza, a w regionie Kapadocji do ok. 7 st. Celsjusza. 

Źródło: Global Times, wp.pl