Zamknij

Bez kwarantanny po powrocie z wakacji w Turcji. Duże zmiany dla turystów

12.07.2021 11:11
Turcja plaża
fot. Shutterstock

Rząd wprowadził zmiany dla podróżujących. Od 10 lipca niezaszczepieni Polacy wracający z wakacji Turcji nie muszą odbywać 10-dniowej kwarantanny – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. To efekt nowego rozporządzenia Rady Ministrów. 

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk przypomniał, że pierwotnie z kwarantanny zwolnione były dwie kategorie podróżnych wjeżdżających do Polski – ze strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Rząd podjął jednak decyzję o poszerzenie katalogu osób zwolnionych z 10-dniowej kwarantanny po powrocie. Chodzi o "osoby przylatujące z krajów, z którymi RP ustaliła szczególne zasady wjazdu w okresie pandemii" – wyjaśnił wiceszef MSZ. Pierwszym takim krajem jest Turcja. 

Polska znosi kwarantannę dla powracających z Turcji

Na mocy nowych przepisów od 10 lipca Polacy wracający z Turcji, niezwykle popularnego kierunku w czasie wakacji, nie muszą odbywać 10-dniowej kwarantanny.

– Osoby, które nie mają certyfikatu, nie są w pełni zaszczepione, będą testowane po stronie Turcji i wszystkie osoby, które są zdrowe, będą mogły przyjechać do Polski bez okresu 10-dniowej kwarantanny. Pozostałe osoby zostaną w Turcji, gdzie spędzą okres izolacji – mówił Piotr Wawrzyk.

Wiceszef MSZ podkreślił podczas konferencji, że nowe przepisy dotyczą tylko osób niezaszczepionych.

– Wszyscy, którzy są zaszczepieni i minął ten okres po zaszczepieniu dla poszczególnych szczepionek, aby w pełni zaczęły działać, nie są objęte jakąkolwiek kwarantanną –  przypomniał. 

Piotr Wawrzyk dodał, że informacje o krajach, które ewentualnie również dołączą do "grona Turcji", będą umieszczane na stronie internetowej MSZ w zakładce "Informacje dla podróżujących".

Dodatkowo nowelizacja przewiduje poszerzenie grona osób uprawnionych do zwolnienia z kwarantanny granicznej, m.in. o dzieci do 12 roku życia podróżujące pod opieką przedstawiciela linii lotniczej, osoby przekraczające granicę zewnętrzną w rozumieniu kodeksu Schengen posiadające unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.

Wiceminister zaznaczył również, że nie zmienia się ogólny komunikat MSZ dla podróżujących. – Zostaje utrzymany na poziomie „nie podróżuj, jeśli nie jest to absolutnie konieczne”, ale jeżeli podróżujesz, pamiętaj, aby się wcześniej zaszczepić.

Źródło: MSZ, TVN24, PAP