Zamknij

Ten zagraniczny kurort przyciąga tłumy Polaków. Takiej liczby turystów nie było tu od dawna

04.01.2022 12:22
Lotnisko w Antalyi
fot. Mustafa Dalpalta/SPUTNIK Russia/East News

Antalya, turecki kurort nad Morzem Śródziemnym, w dobie pandemii cieszy się dużą popularnością wśród turystów. W 2021 roku ten nadmorski region odwiedziło aż 9 mln zagranicznych gości – podały miejscowe władze. Polacy znajdują się na czwartym miejscu wśród narodowości, które w minionym roku najchętniej odwiedzały tę część Turcji. 

Turcja od lat jest jednym z ulubionych celów wakacyjnych Polaków. W dobie pandemii kraj ten znajduje się w czołówce najczęściej wybieranych przez klientów biur podróży kierunków na urlop. Dużą popularnością cieszy się szczególnie turecki kurort Antalya. W 2021 roku ten popularny region nad Morzem Śródziemnym odwiedziło pięć razy więcej Polaków niż rok wcześniej. 

Antalya. Tłumy turystów w 2021 roku

Antalya jeszcze przed pandemią przeżywała turystyczne oblężenie. Kurort ten jest zresztą najpopularniejszym urlopowym kierunkiem w Turcji – ponad 30 procent wszystkich zagranicznych gości wypoczywa właśnie tutaj. W rekordowym 2019 roku nadmorki region odwiedziło łącznie 15 mln turystów, z czego pół miliona byli to podróżni z Polski. Kolejny, 2020 rok, przyniósł tureckiej branży turystycznej ogromne straty. Z powodu licznych restrykcji i ograniczeń w Antalyi wypoczywało zaledwie 3,3 mln osób – w tym gronie było około 81 tys. gości z Polski. 

W minionym roku można jednak zauważyć znaczne odbicie w turystce. Dużą rolę odegrali tutaj również Polacy. Jak pokazują dane opublikowane przez portal "Hurriyet Daily News", od stycznia do grudnia 2021 roku Antalyę odwiedziło łącznie 9 milionów zagranicznych gości

Najwięcej turystów, bo aż 3,4 mln, przyjechało z Rosji. Na kolejnych miejscach znaleźli się Ukraińcy i Niemcy – po 1,3 mln turystów. Czwarte miejsce zajmują Polacy – w 2021 roku w Antalyi wypoczywało 417 tys. osób z naszego kraju. Patrząc na dane z poprzednich lat, można zauważyć, że liczba turystów z Polski w ciągu roku (2020 vs. 2021) zwiększyła się ponad pięciokrotnie.

Na kolejnych miejscach, jeśli chodzi o liczbę przybywających do tureckiego kurortu turystów, znaleźli się obywatele z Kazachstanu, Rumunii, Białorusi i Holandii.

Jak zauważa portal Fly4free, 2021 rok będzie drugim najlepszym pod względem liczby turystów z Polski. Pierwsze miejsce zajmuje wspomniany wcześniej 2019 roku z 535 tys. wypoczywających Polaków, a trzecie – 2018 rok, gdy na wakacje do Antalyi przyjechało ponad 320 tys. polskich urlopowiczów. 

ZOBACZ TAKŻE:  Turcja: co warto zobaczyć? Oto 12 największych atrakcji

Antalya. Niezwykły kurort nad Morzem Śródziemnym

Antalya leży w południowo-zachodniej Turcji, nad zatoką o tej samej nazwie. Jest stolicą Riwiery Tureckiej, w której prawie 300 dni w roku świecie słońce. W regionie tym można znaleźć piękne, piaszczyste plaże oraz rozbudowaną bazę hotelową z parkami wodnymi i atrakcjami dla rodzin.

Antalya zachwyci też amatorów zwiedzania. Warto wybrać się na spacer uliczkami najstarszej dzielnicy (Kaleici) rozciągającej się nad portem z okresu rzymskiego. Tutaj znajdują się liczne zabytki, m.in. minaret Yivli oraz pięknie zdobiony meczet osmański Murata Paszy z XVI wieku. Piękne jest także samo położenie miasteczka – znajduje się na urwistym przylądku, z którego roztacza się imponujący widok na górskie szczyty.

Źródło: fly4free.pl, hurriyetdailynews.com