Zamknij

Turyści ostrzegani przed czarnymi muchami w Hiszpanii. Ich ugryzienie może się źle skończyć

18.05.2022 09:08
Plaża w Hiszpanii
fot. Album / E. Viader / Prisma/EAST NEWS

Brytyjczycy jadący do Hiszpanii są ostrzegani przed czarnymi muchami, których ugryzienia mogą być niebezpieczne. Ma to związek z rosnącą liczbą takich owadów w wielu rejonach wakacyjnego kraju. Zobaczcie, czym grozi zetknięcie z takim stworzeniem.

Turyści z Wielkiej Brytanii, którzy wybierają się na urlop do Hiszpanii, są ostrzegani przed plagą czarnych much. W ostatnim czasie zgłaszanych jest coraz więcej przypadków ugryzień, które dla wielu osób kończą się wizytą w szpitalu. Ich ukąszenia mogą powodować obrzęk, który utrzymuje się nawet do miesiąca. Specjaliści nie mają wątpliwości, że w najbliższym czasie tych much będzie przybywać, a to z kolei doprowadzi do poważnego problemu zdrowia publicznego w kraju.

Turyści ostrzegani przed czarnymi muchami w Hiszpanii. Ich ugryzienie może się źle skończyć

Medyczni eksperci ostrzegają brytyjskich turystów wybierających się do Hiszpanii przed czarnymi muchami. Ich liczba w ostatnim czasie znacznie wzrosła i stanowią realne zagrożenie dla wielu osób. Ugryzienia tych owadów mogą powodować alergie i obrzęk, który może utrzymywać się nawet miesiąc.

Przedstawiciele ochrony zdrowia twierdzą, że czarna mucha jest "bardzo bliska stania się poważnym problemem zdrowia publicznego w Hiszpanii", a ludzie, którzy zostali przez nią zaatakowani, często wymagają leczenia szpitalnego. W innych krajach pojawiły się nawet doniesienia o przypadkach utraty wzroku w wyniku takiego ugryzienia. Póki co regiony, które są najbardziej dotknięte występowaniem czarnej muchy to Andaluzja, Aragonia, Katalonia, Madryt, Murcja i Walencja.

Jorge Galván, dyrektor generalny stowarzyszenia ANECPLA, ostrzega, że owad może osiągać nawet 6 mm długości. Podstawowym problemem jest też fakt, że on nie kłuje, ale gryzie i przecina przy tym skórę - w ten sposób tworzy ranę, która może prowadzić do infekcji i reakcji alergicznych. W niektórych przypadkach osoba ugryziona wymaga hospitalizacji. 

Muszka gryzie, powodując niewielkie rozdarcie skóry swojej ofiary. Wstrzykuje też małą dawkę czegoś, co przypomina środek znieczulający. Przez to też człowiek nie czuje, że coś go ugryzło. Jej ślina odpowiada za silne objawy alergii i ból w okolicy. Ostateczny efekt to kilkucentymetrowy pręg, który zwykle krwawi. Towarzyszy temu obrzęk, który może utrzymywać się do miesiąca - mówi Galván.

Zobacz także: Atak glonów na najpopularniejszych plażach na świecie. Goście hotelowi mają problem

Z raportów wynika, że czarna mucha jest nośnikiem poważnych chorób zakaźnych, takich jak ślepota rzeczna, która występuje w kilku krajach Afryki Subsaharyjskiej, Brazylii i Wenezueli.

ANECPLA twierdzi, że owady te w Hiszpanii nie przenoszą obecnie tak poważnej choroby, ale ostrzega podróżnych, że zarówno ze względu na globalizację, jak i zmiany klimatu w końcu do tego dojdzie.

Eksperci ds. zdrowia alarmują, że po ugryzieniu nie należy drapać tego miejsca, gdyż w ten sposób można zaognić ranę i wywołać zakażenie. Zaleca się również przykładać lód w celu zmniejszenia stanu zapalnego lub też maść z łagodnym kortykosteroidem. W najgorszych przypadkach rekomenduje się natychmiastową wizytę w szpitalu.

Źródło: The Sun/mirror.co.uk