Zamknij

Turysta wspiął się na krzyż na Giewoncie. Do sieci trafiło szokujące nagranie

17.08.2021 09:25
Giewont
fot. Shutterstock

Mężczyzna wszedł na charakterystyczną 15-metrową stalową konstrukcję na szczycie Giewontu. Niebezpieczny incydent uwiecznili inni ludzie, którzy w tym czasie wspinali się na górę.

Giewont to jeden z najpopularniejszych w Polsce masywów górskich. Leży w Tatrach Zachodnich, ma długość 2,7 km i sięga aż 1894 m n.p.m. Szczyt co roku odwiedzają tysiące turystów. Niestety nie brakuje też takich, którzy przy okazji wędrówki dopuszczają się naprawdę niebezpiecznych zachowań.

W ostatnich dniach na Giewoncie doszło do szokującej sytuacji. Jeden z turystów, któremu udało się wejść na szczyt, postanowił wspiąć się jeszcze wyżej - na znajdujący się tutaj charakterystyczny stalowy krzyż. Zajście nagrali inni ludzie, którzy w tym czasie również znajdowali się na górze. Wideo wysłane zostało do telewizji TVN24, która podzieliła się nim ku przestrodze innych.

Turysta wspiął się na krzyż na Giewoncie. Do sieci trafiło szokujące nagranie

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w poniedziałek. To właśnie wtedy osoby wędrujące ścieżką na Giewont zauważyły, że jeden z turystów wspiął się na znajdujący się na szczycie krzyż. Nagranie z tego zajścia trafiło do redakcji TVN24, która postanowiła opublikować je ku przestrodze.

Giewont, który ma wysokość 1894 m n.p.m., jest popularnym szczytem w Tatrach Zachodnich i wiele osób chce "mieć" go na liście swoich górskich podbojów. Niestety także tutaj dochodzi do niebezpiecznych sytuacji wynikających z nieprzemyślanych zachowań wędrowców.

Jednym z najczęstszych incydentów jest właśnie wspinanie się na 15-metrowy stalowy krzyż. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego, na terenie którego leży masyw, regularnie alarmują, aby zachowywać się rozsądnie i powstrzymać się od wybryków. Upadek z takiej konstrukcji można przypłacić życiem.

Źródło: TVN24, Onet

W Polsce powstał unikatowy taras widokowy. Odnajdą się tutaj wielbiciele pięknych krajobrazów.