Zamknij

Turystyka tylko dla zaszczepionych? Hotelarze obawiają się "sztucznych ograniczeń"

27.08.2021 08:43
Krupówki - turyści
fot. Pawel Murzyn/East News

Tatrzańska Izba Gospodarcza obawia się zablokowania turystyki dla osób niezaszczepionych przeciwko Covid-19. "Byłoby to sztuczne ograniczenie popytu" – ocenił Karol Wagner z zarządu Izby. Samorządowcy z miast turystycznych chcą konsultacji z rządem przed ewentualnym wprowadzeniem zaostrzonych restrykcji.

W sezonie wakacyjnym branża turystyczna w Polsce powoli odrabia ogromne straty wywołane pandemią koronawirusa. W ostatnich miesiącach złagodzonych restrykcji zainteresowanie wyjazdami ze strony turystów jest bardzo duże. Samorządowcy z górskich miast obawiają się jednak, że po zakończeniu wakacji rząd może wprowadzić zaostrzone restrykcje dla osób niezaszczepionych. To mogłoby być kolejnym potężnym ciosem dla całej branży.  

Hotelarze obawiają się restrykcji dla niezaszczepionych

Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej ocenił, że ograniczenie turystyki tylko dla osób zaszczepionych doprowadziłoby do tego, że branża turystyczna nie przetrwałaby do kolejnego sezonu zimowego.

– Obawiamy się możliwości zablokowania turystyki dla gości niezaszczepionych. Byłoby to sztuczne ograniczanie popytu, a w ślad za tym, brak wsparcia ze strony rządowej, bo hotele funkcjonowałyby dla zaszczepionych. Takie ograniczenie nie pozwoliłoby przetrwać do kolejnego sezonu zimowego. Hotelarze spłacali bowiem swoje zobowiązania z minionych kilkunastu miesięcy zamknięcia i może są usatysfakcjonowani kończącym się sezonem wakacyjnym, ale w tym okresie nie zdołali zgromadzić kapitału na nadchodzące trudne czasy jesieni i zimy – wyjaśniał PAP.

Samorządowcy z górskich miast turystycznych także obawiają się nieprzemyślanych restrykcji, które blokowałyby turystykę. Burmistrz Muszyny, a zarazem prezes Zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP Jan Golba przypomniał w rozmowie z PAP, że podczas poprzednich obostrzeń zdarzało się, że w strefach określonych jako zielone wprowadzono zakaz funkcjonowania turystyki.

– To było kompletnym bezsensem. Trzeba obostrzenia ukierunkować lokalnie. Kwestie wprowadzania kolejnych restrykcji powinny być konsultowane z samorządami lokalnymi. W dalszym ciągu nic nie wiemy o ewentualnych rejestracjach po zakończeniu wakacji – powiedział Golba.

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula zauważył z kolei, że biorąc pod uwagę ogromną liczbę turystów podczas wakacji, dochodziło do znikomej liczby zakażeń. Burmistrz podkreślił, że w pełni zaszczepionych mieszkańców Zakopanego jest już ponad 43 proc.

– Trudno przewidzieć, jakie rzeczywiście będą podejmowane decyzje na szczeblu rządowym, co do ewentualnych dalszych restrykcji spowodowanych pandemią. Wielu zakopiańczyków się zaszczepiło, a spora część już wcześniej przechorowała Covid i myślę, że nie będziemy obejmowani jakimiś nadzwyczajnymi restrykcjami. Na dzień dzisiejszy jesteśmy optymistami i patrzymy w przyszłość pozytywnie. Nasi hotelarze planują przyjmowanie gości na kolejny sezon. Mamy nadzieję, że sytuacja będzie stabilna, a przedsiębiorcy będą mogli pracować – powiedział PAP burmistrz Zakopanego.

Źródło: PAP (Szymon Bafia), gov.pl