Zamknij

U wybrzeży Turcji pojawiła się masa śluzu morskiego. To największe tego typu zjawisko w historii

08.06.2021 10:19
Śluz morski w Turcji
fot. AP/Associated Press/East News

Na najnowszych zdjęciach Morza Marmara widać, że powierzchnię akwenu pokrywa ogromna ilość gęstego biało-szarego osadu. To tzw. śluz morski, którego w ostatnich latach przybywa. Zaniepokojone władze Turcji zamierzają walczyć z tym zjawiskiem, gdyż zagraża ono tutejszej florze i faunie.

Jeżeli planujecie w najbliższym czasie wakacje w Turcji, koniecznie przeczytajcie, co zastanie was na miejscu w tym kraju. Ten egzotyczny region boryka się bowiem w ostatnim czasie z prawdziwą plagą śluzu morskiego. Ten szarawy osad, który pokrywa powierzchnię Morza Marmara, jest niebezpieczny dla roślin i zwierząt zamieszkujących te wody.

Specjaliści szacują, że to prawdopodobnie największe tego typu zjawisko w historii. W związku z tym prezydent Turcji podjął decyzję o utworzeniu specjalnego zespołu, który ma rozwiązać ten problem. Zobaczcie, jak wygląda to zjawisko i skąd może się brać.

U wybrzeży Turcji pojawiła się masa śluzu morskiego. To największe tego typu zjawisko w historii

Morze Marmara to morze śródlądowe we wschodniej części Morza Śródziemnego. Leży ono między Półwyspem Bałkańskim a Azją Mniejszą. Na nowych zdjęciach zbiornik ten pokryty jest w dużej części śluzem morskim. Okazuje się, że szarawy osad może poważnie zagrozić żyjącym w nim zwierzętom i roślinom. W dodatku masa niebezpiecznej piany osiągnęła rekordowe rozmiary.

Jak podaje BBC, w związku z tym prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan podjął decyzję o utworzeniu zespołu, który zajmie się eliminacją tego zjawiska. Według polityka za pojawienie się śluzu morskiego odpowiadają wpuszczane do morza ścieki, a także ocieplenie klimatu. Jednak ten zielony szlam tworzy się naturalnie, kiedy glony są przeładowane składnikami odżywczymi przez upał i zanieczyszczenie wody.

I choć zjawisko to występuje również w innych rejonach Morza Śródziemnego - to właśnie w Morzu Marmara sytuacja wygląda najgorzej. W Turcji zaobserwowano je już w 2007 roku, ale obecne było również u wybrzeży Grecji, w Morzy Egejskim. Tureccy specjaliści nie mają wątpliwości, że gęsta piana na powierzchni prowadzi do duszenia się zwierząt. Dlatego też podjęto inicjatywę mającą na celu oczyścić zbiornik wodny, a także zapobiec powstawaniu zjawiska w przyszłości. Będzie nad tym pracował 300-osobowy zespół.

Jesteście ciekawi skali zjawiska u wybrzeży Turcji? Spójrzcie tylko na ostatnie zdjęcia Morza Marmara z lotu ptaka.

EN_01479430_1339
fot. AP/Associated Press/East News
EN_01479430_1351
fot. AP/Associated Press/East News

Źródło: BBC