Zamknij

U wybrzeży Włoch pojawiła się trąba wodna. Do sieci trafiło szokujące nagranie

13.12.2021 13:00

Kilka dni temu na Morzu Tyrreńskim u wybrzeży Rzymu pojawiła się trąba wodna. Zjawisko, które rzadko występuje w tych okolicach, udało się nagrać. Zdarzenie zrobiło piorunujące wrażenie na świadkach, ale na szczęście nikomu nie wyrządziło krzywdy.

Trąba wodna
fot. Shutterstock

9 grudnia 2021 roku u wybrzeży Włoch powstała trąba wodna, która zaniepokoiła mieszkańców Rzymu i okolic. Tornado na wodzie można było oglądać m.in. w miejscowości Fiumicino, która kiedyś była częścią stolicy kraju.

Zjawisko, które utworzyło się na Morzu Tyrreńskim, zwykle występuje późnym latem i jesienią. W dodatku rzadko w miejscu, w którym powstało ostatnio. Incydent zaniepokoił świadków, ale nie dotarł na ląd i nikomu nie zagroził. Zobaczcie, jak wyglądał ten fenomen.

Zobacz także: Przez Sycylię przeszły niszczycielskie tornada. W ciągu 24 godzin zanotowano aż 12 trąb powietrznych

U wybrzeży Włoch pojawiła się trąba wodna. Do sieci trafiło szokujące nagranie

Trąba wodna to rodzaj trąby powietrznej, występującej nad powierzchnią zbiornika wodnego. Przybiera wygląd wąskiego lejka, odwróconego stożka lub kolumny, wyrastających z podstawy chmury Cumulonimbus lub Cumulus congestus, wydłużających się w kierunku powierzchni wody. Zjawisko to jest niebezpieczne dla żeglarzy i znajdujących się w wodzie ludzi. Rzadko jednak "schodzi" na ląd. Zanim do niego dotrze, najczęściej znacznie traci na sile i znika.

Ostatnio taką trąbę morską dało się zaobserwować na Morzy Tyrreńskim u wybrzeży Włoch, a dokładniej w okolicach stolicy kraju. Doskonale widzieli ją mieszkańcy Fiumicino - miasta, które leży w prowincji Rzym. Zdarzenie było o tyle nietypowe, że wystąpiło w takim miejscu i to w dodatku w grudniu - najczęściej bowiem widywane jest późnym latem i jesienią.

Kolumna wody pojawiła się w okolicach historycznego miasta w czwartek wieczorem i przyciągnęła uwagę wielu osób. Niektórym udało się ją nawet nagrać. Na szczęście nie spowodowała ona żadnych szkód i nikomu nie wyrządziła krzywdy. Na jednym ze zdjęć udało się uchwycić smukłą trąbę wodną z widoczną w oddali łódką. Po 15 minutach obserwacji już jej nie było.

Trąby wodne mogą tworzyć się nad zbiornikiem zarówno w trakcie ładnej pogody, jak i w trakcie burz. W tym drugim przypadku mogą być bardziej niebezpieczne, gdyż towarzyszą im wyładowania elektryczne, silny wiatr, a często również grad i wzburzone morze.

Widzieliście kiedyś coś podobnego?

Źródło: dailymail.co.uk

loader