Zamknij

USA: atrakcje, parki, zabytki. Co warto zobaczyć w Stanach Zjednoczonych? [Przewodnik]

10.11.2021
Aktualizacja: 10.11.2021 16:11
USA, Nowy Jork, Statua Wolności
fot. Shutterstock

Stany Zjednoczone Ameryki są jednym z najbardziej fascynujących krajów na świecie. Przed pandemią do USA przyjeżdżało mnóstwo turystów z całego świata – nie tylko, aby zwiedzać, ale by dotrzeć do miejsc i atrakcji, których nie znajdą w żadnym innym państwie. Z czego słyną Stany Zjednoczone i co warto zobaczyć? Przewodnik po największych atrakcjach USA.

Stany Zjednoczone Ameryki to państwo położone w Ameryce Północnej, graniczące z Kanadą i Meksykiem. USA obejmują 50 stanów (za 51. stan uznaje się Dystrykt Kolumbii). To stolica światowej finansjery, masowego konsumpcjonizmu oraz ojczyzna rock and rolla i jazzu. To tu odbywają się największe wydarzenia i festiwale i tu również rodzą się prawdziwe gwiazdy. Nie można zapomnieć też o prawdziwym bogactwie przyrodniczym – najpiękniejszych parkach narodowych na świecie czy imponujących plażach w Miami. 

Przypomnijmy, że od 8 listopada USA otworzyły granice dla osób zaszczepionych. Nowe, złagodzone zasady wjazdu oznaczają ponowną możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy od marca 2020 roku, gdy kraj z powodu pandemii niemal całkowicie zamknął się na cudzoziemców z ponad 40 krajów, w tym UE. Informacja o otwarciu granic USA sprawiła, że Polacy zaczęli masowo wyszukiwać i rezerwować bilety lotnicze. Wiele osób zastanawia się jednocześnie, co warto zobaczyć w USA. Przedstawiamy przewodnik po największych atrakcjach tego kraju. 

USA. Najpiękniejsze parki narodowe

Parki narodowe są jednymi z największych bogactw Ameryki Północnej. Łącznie znajduje się tam 59 parków krajobrazowych, uznanych za dziedzictwo narodowe. Większość jest cudownie utrzymana i zaplanowana tak, aby pomieścić tłumy turystów bez szkody dla natury. Przed wizytą w parkach, warto jednak przygotować się na bardzo wysokie ceny biletów wstępu.

Najstarszy w USA (jak również na świecie) jest Park Narodowy Yellowstone. Dzięki ukształtowaniu terenu tworzy największe skupisko zjawisk geotermalnych na świecie – na jego terenie znajdują się słynne gejzery, mieniące się wieloma kolorami gorące źródła, wulkany błotne i wodospady. Charakterystycznym elementem w krajobrazie tego parku jest malownicze wysokogórskie jezioro Yellowstone.

Wielki Kanion
fot. Shutterstock

Nie można pominąć też Parku Narodowego Wielkiego Kanionu. To jeden z najbardziej spektakularnych naturalnych cudów USA. Wielki Kanion ma 446 km długości, do 29 km szerokości i jest nawet widoczny… z kosmosu! Dzięki mieniącym się kolorami warstwom geologicznym, można tam w jednej chwili zobaczyć miliony lat historii Ziemi. Większość turystów odwiedza rdzawy krajobraz z Południowej Krawędzi.

Imponująco prezentuje się również Park Narodowy Bryce Canyon. Krajobraz tego miejsca tworzą smukłe skały o fantazyjnych kształtach, wapienne iglice oraz naturalne okna. To wszystko mieni się różnymi kolorami – czerwienią, fioletem, bursztynem, brązem i złotem. Z każdego miejsca w parku rozpościera się zapierający dech w piersiach widok.

Wśród krajobrazowych cudów warto wymienić też Park Narodowy Saguaro, Park Narodowy Zion czy Park Narodowy Yosemite.

USA. Wschodnie Wybrzeże – w sercu największych metropolii

Wschodnie Wybrzeże USA to tak naprawdę historyczne serce Stanów Zjednoczonych. Mniej popularne turystycznie od Zachodniego Wybrzeża, kryje wiele niezwykłych miejsc i tętniących życiem metropolii. Nowy Jork z dumnie wznoszącą się Statuą Wolności, Waszyngton z siedzibą prezydenta, Miami z ciągnącymi się kilometrami plażami oraz Filadelfia, o której ulicach śpiewał Bruce Springsteen. Wschodnie Wybrzeże to obszar bogactwa architektonicznego i historycznego.

Nowy Jork, największą aglomerację Stanów Zjednoczonych, kojarzy chyba każdy z nas. Wszechobecne drapacze chmur, Statua Wolności, Central Park i żółte taksówki tworzą swoisty „krajobraz” tego miasta. Nowy Jork to również wszechobecna sztuka, światowej klasy galerie, kluby jazzowe i teatry – Broadway powinien być obowiązkowym punktem na mapie atrakcji tego miasta. Miłośnicy serialu „Przyjaciele” mogą wybrać się w podróż śladami bohaterów znanej na całym świecie produkcji.

Nowy Jork
fot. Shutterstock

Filadelfia jest niezwykłe ważnym miastem dla samym Amerykanów. Właśnie tutaj podpisano Deklarację Niepodległości (w 1776 roku) i to właśnie Filadelfia była pierwszą stolicą Stanów Zjednoczonych. Turystów przyciąga właśnie ten historyczny rys, który jest widoczny w architekturze i ogólnym klimacie tego miejsca. Najbardziej „intrygującą” atrakcją Filadelfii jest Mutter Museum, w którym zgromadzono m.in. mózg Alberta Einsteina czy fragmenty kręgosłupa… mordercy Abrahama Lincolna.

Miami, położone u wybrzeża Atlantyku, na samym krańcu Florydy, jest rajem dla miłośników plażowania. Miejsce to swoją sławę zawdzięcza długim, jasnym plażom, luźnej atmosferze i bogatemu życiu nocnemu. Średnia dobowa temperatura ok. 25 stopni stwarza idealne warunki do kąpieli o każdej porze dnia.

Miami
fot. Shutterstock

Stolica USA, Waszyngton, różni się od pozostałych miast wschodniego wybrzeża. To miasto pełne przestrzeni, niskiej zabudowy i świetny przykład amerykańskiego rozmachu. Waszyngton przoduje też w rankingach najlepszych miast do życia w USA. Waszyngton kojarzy się z siedzibą prezydenta i najważniejszych filarów rządu USA – Biały Dom, Pentagon, Kapitol czy Departament Stanu. Ale to nie wszystko. W stolicy Stanów Zjednoczonych mieści się największy kompleks muzeów oraz największa biblioteka na świecie (95 mln woluminów).

USA. Zachodnie Wybrzeże – klimat Hollywood i śluby w Las Vegas

Zachodnie Wybrzeża USA kojarzy się przede wszystkim z szybkimi ślubami w Las Vegas, czerwonym dywanem w Hollywood, Golden Gate w San Francisco czy luksusowymi willami gwiazd w Beverly Hills. Od setek lat zachodnia część USA zadziwia i przyciąga niesamowitym charakterem pełnym sprzeczności. 

Na początek Los Angeles, czyli Miasto Aniołów, w Kalifornii Południowej. Najsłynniejszą dzielnicą tego miasta jest oczywiście Hollywood. To właśnie tutaj, od ponad stu lat, trwa nieustanna produkcja filmów. Wytwórnie Universal Studio i Warner Bros organizują nawet wycieczki  po planach filmowych, m.in. „Parku Jurajskiego”, „Terminatora” oraz „Batmana”. Warto przejść się również słynną „Aleją Gwiazd” oraz Rodeo Drive – ulicą skupiającej najdroższe sklepy świata, którą chętnie odwiedzają celebryci. Fani amerykańskiego kina wyskoczyć do Beverly Hills lub Malibu, gdzie znajdują się luksusowe posiadłości gwiazd.

Do prawdziwych bogactw Kalifornii należą również przepiękne pustynne, górskie i nadmorskie pejzaże. Obowiązkowo trzeba zwiedzić Sequaia National Park z olbrzymimi drzewami, które mają po kilkaset metrów wysokości i nawet kilka tysięcy lat! Na północ od Narodowego Parku Sekwoi leży kolejny, niesamowity park – Yosemite. Miejsce to słynie z przepięknych wodospadów i olbrzymich pionowych skał ze słynnym El Capitan na czele.

Yosemite
fot. Shutterstock

Odludną, choć wzbudzającą zachwyt atrakcją Kalifornii jest Dolina Śmierci (Death Valley). Swoją nazwę zawdzięcza ekstremalnemu klimatowi – to najgorętsze miejsce na Ziemi, w całości wystawione na wielogodzinne promieniowanie słońca. Można tam również zobaczyć wydmy prosto z Sahary.

San Francisco to kolejne miasto, którego nie można pominąć w Kalifornii. Zbudowane na wzgórzach, słynie z urokliwych stromych uliczek i tramwajów liniowych. To tutaj znajduje się jeden z najbardziej znanych mostów na świecie – Golden Gate Bridge. Zresztą właśnie z tego miejsca roztacza się najlepsza panorama miasta.

Golden Gate - San Francisco
fot. Shutterstock

Las Vegas znane jest jako „Światowa Stolica Rozrywki” i Miasto Grzechu. Niemal każdemu kojarzy się z luksusem, kasynami, hazardem i… szybkimi ślubami. Warto spędzić tutaj choćby jeden dzień, aby poczuć rozrywkowy klimat tego miejsca. Turyści chętnie odwiedzają Casino Royal i tam próbują swoich sił w ruletce.

USA. Południowa część Stanów – podróż po Route 66

Największą atrakcją południowej części USA jest Route 66, czyli najsłynniejsza droga Ameryki. Wiedzie przez 8 amerykańskich stanów (od Chicago do Los Angeles) i jest atrakcją niemal każdego podróżnika. W sumie Route 66 ma 3945 kilometrów długości! Przemieszczając się tą trasą, można przenieść się w lata 50. i 60. Wszystko za sprawą starych stacji, restauracji, miasteczek i moteli rozmieszczonych wzdłuż drogi.

Droga 66
fot. Shutterstock

Route 66 powstała w 1926 roku. Większość z tej trasy ma asfalt, który jest odnowiony, dzięki czemu ok. 80 proc. drogi jest wciąż przejezdna. Miejsce to znajduje się na liście najbardziej pożądanych motocyklowych tras świata.